Hlavní obsah

Boháči se slíbenými dary na opravu Notre-Dame zatím otálejí

Velké francouzské firmy, které slíbily peněžité příspěvky na opravu požárem zasažené pařížské katedrály Notre-Dame, zatím žádnou částkou nepřispěly. Většina darů pochází od drobnějších přispěvatelů z Ameriky, uvedla v pátek agentura AP. Podle mluvčího katedrály Andrého Finota chtějí movití dárci nejdřív přesně vědět, do čeho budou jejich peníze investovány, a využití prostředků schválit.

Foto: Christophe Petit Tesson, ČTK/AP

Zničený interiér katedrály Notre-Dame v Paříž, kterou zachvátil ničivý požár.

Článek

Rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové slíbila 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Dar ve stejné výši oznámila rodina Arnaultových, pod kterou spadají například módní domy Louis Vuitton nebo Dior. Po 100 milionech eur (2,6 miliardy korun) chtěli věnovat miliardář François-Henri Pinault, šéf mezinárodní luxusní skupiny Kering, a energetická společnost Total.

Podle Finota ovšem zatím žádná ze slíbených částek nepřišla. Práce na obnově katedrály jsou přitom v plném proudu už několik týdnů. Na platy zaměstnanců katedrála využívá darů z nadace Friends of Notre-Dame.

Foto: Reuters

BEZ KOMENTÁŘE: Zkáza uvnitř katedrály Notre-Dame

Ředitel nadace Michel Picaud odhaduje, že 90 procent všech příspěvků pochází ze Spojených států. Američané si podle něj památku zamilovali.

Chrám v centru Paříže zachvátil požár 15. dubna a zničil střechu, krov a věžičku nad hlavní lodí. Katedrála ze 14. století v tu dobu procházela rekonstrukcí, dělníci proto musí nejdříve odstranit trosky lešení. V plánu je výměna dočasného krytí chrámu za větší a odolnější. Po jeho instalaci začne rekonstrukce klenby a střechy.

Většina dárců má zájem přispět až na obnovu architektonických prvků. Podle nadace spadající pod Bettencourtovou Meyersovou společnost s příspěvkem čeká, protože chce mít jistotu, že její prostředky připadnou na obnovu cenného umění. Nejdříve je ale potřeba odklidit trosky a zjistit rozsah škod, samotná rekonstrukce nezačne dříve než v roce 2020.

Výběr článků

Načítám