Článek
Incident se odehrál 45 kilometrů severozápadně od jemenského města Mocha (též Mokka), vedl The Jerusalem Post. Firma Maersk, jeden z největších světových dopravců, se k němu zatím nevyjádřila.
Posádka lodi, která se plaví pod vlajkou Hongkongu a je na cestě z Ománu do Saúdské Arábie, vyvázla z incidentu nezraněna, uvedla ve čtvrtek britská společnost Ambrey, která se zabývá riziky a pojištěním námořní plavby.
Námořníci z ohrožované lodi jsou přesvědčeni, že „jemenské námořnictvo“ je ve skutečnosti jedna ze skupin povstaleckých Húsíů, kteří operují v Jemenu a okolní vodách. Jejich rozkaz, aby změnili kurz a pluli do Jemenu, ignorovali.
Americké námořnictvo ve středu sestřelilo dron vypuštěný z jemenského regionu, který Húsíové kontrolují. Torpédoborec USS Mason, jenž působí v oblasti, sestřelil bezpilotní letoun poté, co se Húsíové nejdříve pokusili zaútočit na komerční plavidlo Ardmore Encounter s pomocí malých člunů, uvedlo ve čtvrtek regionální velitelství americké armády CENTCOM. Húsíové tanker převážející letecké palivo vyrobené v Indii předtím neúspěšně ostřelovali raketami.
Šíitští Húsíové podporovaní Íránem údajně v solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy napadají lodě v blízkosti klíčového průlivu Báb al-Mandab v jižním ústí Rudého moře a snaží se ostřelovat raketami a drony jih Izraele. Zaměřují se na lodě, o nichž tvrdí, že jsou v izraelském vlastnictví.
Pokud svět nezakročí, zasáhneme proti Húsíům my, varuje Izrael
V pondělí řízená střela vypálená z Jemenu zasáhla v Rudém moři norský tanker Strinda. Plavidlo začalo hořet, ale nikdo z posádky, kterou tvořilo 22 Indů, nebyl zraněn. V úterý se k útoku se přihlásili jemenští povstalci, kteří tvrdili, že posádka nereagovala na jejich varování.
Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen ve středu vyzval mezinárodní společenství, aby se jednoznačně zasadilo o bezpečnost námořních tras.