Článek
Skupiny neortodoxních židů o vyhrazení místa u Zdi nářků, na němž by se mohli společně modlit zástupci obou pohlaví, usilovali několik desítek let. Uzpůsobení nového prostoru prý zabere zhruba rok.
Podle agentury Reuters chtěl Netanjahu přijetím nového opatření vyjít vstříc především americkým židům, kteří hrají klíčovou roli v politice USA vůči Izraeli a kteří většinou nejsou ortodoxní. Proti společným modlitbám žen a mužů u Zdi nářků se naopak postavili nacionalističtí a ultraortodoxní členové Netajnahuova kabinetu.
Zeď nářků patří do okrsku takzvané Chrámové hory v jeruzalémském Starém městě. Na hoře v současnosti stojí především islámské svatyně: Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Část západní stěny Chrámové hory tvoří právě Zeď nářků, která je pozůstatkem jeruzalémského židovského Chrámu.
Jablko sváru
Spor o režim Chrámové hory je jedním z důvodů současné vlny násilí v Izraeli a na okupovaném Západním břehu Jordánu. V poslední době na horu přicházelo stále více židů, kteří mají podle dlouhodobého ujednání právo místo jenom navštěvovat, ale ne se tam modlit.
Související témata:
Z rostoucího počtu příchozích Palestinci usoudili, že Izrael chce dosavadní režim změnit a povolit tam i židovské modlitby, což by považovali za znesvěcení.