Článek
„Nevhodně oblečeným“ ženám hrozí podle návrhu zákona až deset let vězení, podobně vysoké tresty jsou naplánovány také za propagaci porušování pravidel, podotkla britská stanice BBC.
Novela počítá s pokutami za „propagaci nahoty“ nebo „zesměšňování hidžábu“ v médiích a na sociálních sítích a pro majitele vozidel, v nichž řidička nebo spolujezdkyně nemá hidžáb nebo vhodný oděv, uvedla agentura AFP.
Rok od protestů a smrti Mahsá Amíníové
Před rokem vypukly v Íránu rozsáhlé protesty po úmrtí mladé Kurdky Mahsá Amíníové, která zemřela poté, co ji zadržela íránská mravnostní policie kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb (šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti).
Následné protesty, při kterých bylo zabito nejméně 500 lidí a další stovky zraněny, byly největším projevem odporu vůči vládě šíitských duchovních v Íránu.
S odeznívajícími nepokoji si stále více íránských žen a dívek přestává na veřejnosti zahalovat vlasy, a to i přes návrat mravnostní policie do ulic a instalaci bezpečnostních kamer, kterými úřady na dodržování pravidel dohlížejí.
Íránské zákony, které jsou založeny na výkladu islámského práva, ukládají ženám a dívkám, jež dosáhly puberty, zakrývat si vlasy hidžábem a nosit nepřiléhající oblečení, které zahaluje tvar postavy. Nyní v zemi za nedodržování pravidel oblékání hrozí deset dní až dva měsíce za mřížemi a pokuta ve výši 5000 až 500 000 íránských rijálů.