Hlavní obsah

Sýrii křižuje ruská vojenská technika, odlétají nákladní letouny

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Z ruské letecké základny v provincii Latákíja v Sýrii do Libye odletěl ruský nákladní letoun. Uvádí to Reuters s odkazem na syrského bezpečnostního představitele působícího na základně. Podle něj se v nadcházejících dnech očekávají další ruské odlety.

Ruské vojenské konvoje opouštějí SýriiVideo: AP

Článek

Rusko urychluje své vojenské stažení ze Sýrie. Ruští vojáci byli natočeni, jak balí na svých základnách v Sýrii vojenské vybavení včetně protivzdušné obrany. Operační základny, které mají rozmístěny po celé zemi, postupně opouštějí v obrněných transportérech a vojenských nákladních autech.

Na letecké základně Hmímím byla v pátek pozorována zvýšená aktivita. Kromě odlétajícího nákladního letadla bylo v objektu pozorováno i přistání nákladního letadla Iljušin Il-76 a bojového vrtulníku KA-52 Aligator, píše Reuters. Dále uvádí, že v oblasti byla spatřena dvě nákladní auta s ruskými vlajkami. Satelitní snímky také ukázaly, že Rusko na letecké základně přesouvá vojenské vybavení.

Podle Reuters se Kreml domnívá, že je blízko uzavření dohody se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která svrhla Asada, o zachování letecké základny Hmímím v Latákíji a námořní základny Tartus v Sýrii, ale stav jakékoli takové dohody zůstává nejasný. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov ve čtvrtek uvedl, že kontakty se skupinou HTS probíhají „konstruktivně“.

Moskva chce základny zachovat

Moskva mimo jiné uvedla, že základny chce zachovat v úsilí proti tomu, co označila za mezinárodní terorismus. Z obav z vlády vedené povstalci také pozastavila dohodu o dodávkách obilí do země.

Rusko, které je Asadův dlouholetý spojenec, poskytlo svrženému syrskému vůdci minulý víkend azyl a pomohlo mu tak uprchnout ze země, když se povstalci blížili k Damašku. Asadova manželka Asma údajně do Moskvy dorazila s dětmi jen několik dní před pádem režimu v Damašku. Bašár Asad se po svém útěku k rodině připojil.

Rusko doteď hrálo v syrské politice klíčovou roli, tamní vládu podporovalo vojensky i diplomaticky. Za cíl si vždy kladlo zachování Asadovy vlády a udržení strategické pozice v regionu. Kreml také často vetoval rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které by mohly na Asada uvalit sankce. Budoucnost Ruska v Sýrii je nadmíru nejistá. Povstalce, kteří Asada svrhli, totiž soustavně bombardovalo posledních deset let.

Asad držel útěk do Moskvy v tajnosti i před spolupracovníky. Lhal jim do poslední chvíle

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám