Článek
Egyptský ústav pro výklad islámského práva Dár al-Iftá označil výhrůžky radikálů za „nereálné”.
„V Egyptě je to nepravděpodobné, protože máme silný stát a instituce, které je (islamisty) mohou zastrašit,” uvedl ústav podle deníku Al-Ahrám. Podobné hrozby mají podle něho jen „zasáhnout turistický ruch”.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Islámský stát na videu ukázal své muže, jak vyhazují do povětří 2800 let starý chrám boha Nabua. Jeho likvidaci potvrdily satelitní snímky OSN. Na konci desetiminutového záznamu je vidět i jedna z pyramid v Gíze a rovněž Sfinga; obrázky doprovázejí hrozby radikálů, že zničí „starověká místa, která postavili nevěřící”. [celá zpráva]
El ISIS hace estallar el Templo de Nabu en #Nimrud. Qué triste es vanagloriarse de la propia incultura! pic.twitter.com/HdU6UplDS6
— Maria (@1Metrocuadrado) 8. června 2016
Islámský stát zveřejnil nahrávku ze zničení chrámu
Ze Sedmi divů světa jediný dochovaný
Gíza se nachází zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Káhiry a tamní pyramidový komplex je jediným ze starověkých Sedmi divů světa, který se zachoval až do dnešních dnů. Vévodí jí tři pyramidy, největší Chufuova (Cheopsova) a vedle ní Rachefova a Menkaureova. Pocházejí z doby před zhruba 4,5 tisíci let z éry čtvrté dynastie Staré říše. Vedle nich stojí Sfinga, tedy socha lva s lidskou hlavou, která je největší sochou na světě vytesanou z jednoho kusu kamene. Arabové se jí už od dobytí Egypta báli a nazývali ji abú l-Húl (Otec hrůzy). Traduje se, že ji poškodili Mamlúkové, kteří se na ní cvičili ve střelbě.
Islámský stát často okázale ničí památky z předislámské doby. V rukou radikálů bylo téměř rok historické syrské město Palmýra. Syrská armáda ho osvobodila letos v březnu. Podle Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly památky ve městě významně poškozeny, Islámský stát vyhodil do povětří starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův. Poničila také Hatru zničila asyrské a babylónské památky v muzeu v Mosulu.