Článek
Samak měl porážku fotbalistů oslavovat troubením v autě. „Bezpečnostní složky ho střelily do hlavy krátce po porážce národního týmu s USA,“ uvedla lidskoprávní organizace Iran Human Rights se sídlem v norském Oslu.
Írán a Spojené státy před čtyřiceti lety přerušily diplomatické styky. Jejich vzájemný souboj na hřišti skončil v úterý vítězstvím USA 1:0. Fotbalový zápas se odehrál na pozadí násilných represí v Íránu po protestech, které vyvolala zářijová smrt 22leté Mahsy Amíníové v policejní vazbě.
Bezpečnostní složky během protestů zastřelily podle lidskoprávní organizace nejméně 448 lidí, včetně 60 dětí do 18 let a 29 žen.
Íránský fotbalový záložník Saíd Ezatolahí, který utkání proti USA odehrál, zveřejnil na svém instagramovém profilu příspěvek s fotkou z dětství, na které je společně se Samakem. V dětství spolu hrávali na stejný tým, a s obětí se tak znal.
Iran is a country where people are very passionate about football. Now they are out in the streets in the city of Sanandaj & celebrate the loss of their football team against US.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) November 29, 2022
They don’t want the government use sport to normalize its murderous regime.pic.twitter.com/EMh8mREsQn pic.twitter.com/MqpxQZqT20
„Po včerejší hořké porážce zapálila informace o tvém úmrtí moje srdce,“ napsal Ezatolahí. „Jednoho dne masky odpadnou a uvidíme čistou pravdu. Tohle si naši mladí nezaslouží. Tohle si náš národ nezaslouží,“ dodal.
Sami íránští fotbalisté podpořili na šampionátu demonstrující ve své zemi například tím, že před zahajovacím duelem s Anglií odmítli zazpívat národní hymnu. Mnoho Íránců doma odmítlo podpořit fotbalisty na mistrovství světa, brali to jako formu protestu proti íránským vládním elitám.
Na sociálních sítích se objevila například videa ze Sanandadže, kde Íránci v ulicích oslavují vyřazení svých fotbalistů a odmítají, aby vládní režim využíval sport k normalizaci režimu. Podobné oslavy se konaly také v dalších městech napříč zemí.