Článek
Dodávku léků pro rukojmí i palestinské civilisty oznámenou v úterý Katarem zdržely spory kvůli kontrole izraelskými úřady. Hamás, který spravuje Pásmo Gazy, požadoval průjezd humanitární zásilky bez kontroly izraelskou stranou. Tel Aviv to ale odmítl.
Izraelští lékaři ve středu varovali, že pro vyhladovělé rukojmí, kteří jsou bez kvalitní stravy a denního světla již více než tři měsíce, by mohlo mít náhlé podání silných léků vážné, či dokonce fatální následky. Na podání léků a úpravu dávkování by proto podle lékařů měli dohlédnout odborníci, píše ToI.
„Opětovné nasazení léků po tak dlouhém období podvýživy, nedostatku spánku a slunečního světla by mohlo vyžadovat úpravu dávkování, kterou by mohl pacientovi doporučit pouze kvalifikovaný lékař,“ uvedl profesor Alon Herško, přednosta jednoho z lékařských oddělení z nemocnice Hadasa.
Izrael uzavřel dohodu s Katarem o dodávkách léků pro rukojmí v Gaze
Dvě katarská vojenská letadla s pomocí pro palestinské civilisty a s léky pro rukojmí dnes podle arabských médií přistála v egyptském přístavu Aríš, odkud by pomoc měla přes přechod Rafáh dostat prostřednictvím Červeného kříže do Pásma Gazy.
Podle izraelské vlády zůstává v zajetí v Pásmu Gazy asi 132 rukojmích, přes dvě desítky z nich asi už nežijí, uvedla ve středu stanice CNN s tím, že úřad izraelského premiéra oznámil, že při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října palestinští teroristé unesli 253 lidí. Na 1200 osob, v drtivé většině civilistů, při útoku povraždili.