Článek
„Během posledních několika týdnů naše rozvědka bedlivě sledovala aktivní vojenské zařízení Hamásu a Islámského džihádu, kde operovaly přibližně dvě desítky jejich bojovníků,“ nechal se slyšet izraelský mluvčí Daniel Hagari po izraelském úderu na budovu školy ve městě Gaza. Izrael se podle něj pokusil zmírnit riziko pro civilisty mimo jiné monitoringem místa před úderem i použitím „velmi přesné munice“.
„Izraelská armáda provedla přesný úder proti teroristům v jedné konkrétní budově areálu. Oblast, kde podle našich zpravodajských informací nebyly přítomny žádné ženy a děti,“ dodal Hagari s tím, že budovy škol, kde se často skrývají civilisté, využívá Hamás v posledních měsících stále častěji jako vojenské objekty a sklady zbraní.
Útoky na školy v Gaze nelze ospravedlnit, řekl Borrell. Kritika přichází i z Británie
Today, the IDF and ISA struck terrorists operating in a Hamas command and control center, which was embedded inside a mosque in the Al-Taba’een school compound. Following an intelligence investigation, it can be confirmed at this time that at least 19 Hamas and Islamic Jihad… pic.twitter.com/97fw1Q9cHy
— Israel Defense Forces (@IDF) August 10, 2024
Ohledně celkového počtu obětí zmíněného úderu panovaly i v sobotu značné nejasnosti. Palestinské úřady pod kontrolou Hamásu zpočátku mluvily o více než stovce civilistů, kteří při úderu na školu údajně zahynuli, později ale tamní ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Izrael během 24 hodin při třech různých úderech v Pásmu Gazy zabil 40 lidí a dalších 140 zranil. Někteří si to vykládají tak, že Hamás svůj údaj o počtu zabitých ve škole razantně snížil, jiní to interpretovali tak, že jde o bilanci dalších úderů, do nichž není útok v areálu školy al-Tabeín započítán.
If you would have waited a little while, you would have seen the Gaza Health Ministry revise its numbers down to 40 people killed in 3 separate attacks.
— Jaime Hancock (@J_MicaAllIsrael) August 11, 2024
Factoring in the 19 dead terrorists, that means 21 people were killed in 2 other strikes. pic.twitter.com/RbhMJbVKtA
Proč zná Hamás počet obětí za pár minut?
Izrael mezitím kritizoval média, která čísla Hamásu přebírala. „Ptali jste se někdy, jak je Hamás schopen uvést počet obětí během několika minut? Průběžná čísla zveřejněná Hamásem, teroristickou organizací, která záměrně lže o obětech, jsou nezodpovědná a jsou urážkou etiky žurnalistiky,“ vzkázalo izraelské ministerstvo zahraničí.
Naopak palestinští představitelé obratem zpochybňovali izraelský seznam 19 palestinských militantů, kteří byli údajně zabiti při sobotním úderu na školu v Gaze.
„Mezi jmény, o kterých izraelská armáda tvrdila, že jsou bojovníci Hamásu ve škole al-Tabaín, která byla včera bombardována, byli Muntasír Daher a Júsuf al-Vadía. Oba tito lidé už byli zabiti izraelskou armádou na úplně jiném místě 24 hodin před bombardováním školy al-Tabaín, kde bylo zabito 100 palestinských civilistů. Další jména na izraelském seznamu byla jména dětí, které nemohly být bojovníky,“ napsal například podle webu Jerusalem Post člen Palestinské legislativní rady Mustafa Barghútí.
Za útok na školu al-Tabeín kritizovali Izrael i západní představitelé. „Zděšení“ dali najevo šéf unijní diplomacie Josep Borrell či britský ministr zahraničí David Lammy. Úder odsoudila Francie. Odtažitě reagovaly i Spojené státy, které platí za klíčového spojence židovského státu.
Harrisová: Civilistů zahynulo příliš
„Víme, že Hamás využívá školy jako místa, kde se shromažďuje a pracuje, ale také jsme opakovaně a důsledně říkali, že Izrael musí přijmout opatření, aby minimalizoval civilní škody,“ zveřejnil Bílý dům vyjádření mluvčího Národní bezpečnostní rady Seana Savetta. „Znovu bylo zabito příliš mnoho civilistů,“ řekla pak viceprezidentka USA a nynější prezidentská kandidátka Kamala Harrisová.
Úřady v Gaze, ovládané teroristickým hnutím, v nejnovější bilanci hlásí 39 790 mrtvých za více než deset měsíců bojů, lidi zabité při dnešním úderu na školu ale podle všeho ještě do součtu nezapočítaly. Izrael zahájil vojenskou operaci v Pásmu Gazy loni v říjnu po teroristickém útoku Hamásu, při němž bylo v židovském státě zavražděno okolo 1200 lidí.