Článek
„Daíš (akronym z arabského názvu IS ad-daulat al-islámíja) od začátku této akce zaznamenal velké ztráty, více než 10 000. To bude mít dopad,“ řekl Blinken stanici France Inter po setkání představitelů více než 20 zemí v Paříži, kde probírali další postup proti IS.
Boj s IS však podle Blinkena brzy neskončí. „Od počátku jsme říkali, že to potrvá. Náš plán je na tři roky a teď jsme v devátém měsíci,“ poznamenal.
Generál: Armádní invaze není řešení
Velitel spojeneckých akcí, generál John Allen, v rozhovoru pro stanici France 24 na rozdíl od Blinkena nechtěl ztráty IS vyčíslovat, uvedl však, že extremisté navzdory nedávným dílčím vítězstvím ztrácejí.
Generál označil Islámský stát za hrozbu pokroku lidstva a dodal, že se jedná o široký problém, které nelze vyřešit jen vojensky. „Hovoříme také o kořenech extremismu a musíme řešit politické záležitosti, neodmyslitelnou sociální, ekonomickou i náboženskou agendu, protože jejich nahromadění vytváří prostředí pro organizaci jako Daíš,” uvedl.
Související téma
Povolání amerických pozemních sil však podle něj není řešením, ačkoliv bezprostředně by přineslo jistý úspěch. „Toto jsme pochopili po vyslání vojsk do Iráku a Afghánistánu a já sám s tím mám velkou zkušenost z obou zemí: s vlastními národními silami v terénu můžete dosáhnout jistých cílů, ovšem výsledkem je často vytvoření prostoru pro radikály nebo radikalizace obyvatelstva. Nasazením pozemních sil můžete dosáhnout krátkodobých zisků, ale v konečném důsledku může toto nasazení být víc problémem než řešením,“ prohlásil Allen.