Článek
Asi stovka mužů svlečených do spodního prádla sedí na zemi po čtyřech za sebou v prostředí poničené městské zástavby, mají hlavy skloněné mezi koleny a převázané oči pruhem látky. Skupina izraelských vojáků na ně míří samopaly.
Záběry kolující po sociálních sítích v pátek vyhodnotil verifikační tým serveru BBC jako pravé. K události podle něj došlo v lokalitě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy. Další záběry ukazují, jak jsou muži na nákladních vozech odváženi pouštní krajinou pryč.
O události referují izraelská i arabská média včetně katarské televize al-Džazíra. Podle izraelských zdrojů se údajně jedná o zajaté členy hnutí Hamás. Někteří svědci však mezi zadrženými identifikovali i novináře a osoby, kteří nemají s Hamásem nic společného. Například zpravodajský server The New Arab, který sídlí v Londýně, uvádí, že na záběrech je jeho reportér z Pásma Gazy Dijá al-Kahlút a jeho příbuzní. Server mluví o „absolutním ponížení nevinných lidí“ a o „zoufalé podvodné snaze Izraele ospravedlnit hromadné zabíjení v Gaze“.
Izraelská armáda zvyšuje tlak na jihu Pásma Gazy, humanitární situace je tam katastrofální
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari pouze obecně uvedl, že bezpečnostní složky zadržely stovky lidí podezřelých z terorismu a nechaly je převézt do Izraele k výslechu.
Ejlon Levy, mluvčí izraelské vlády, v pátek řekl, že jde o muže vojenského věku, kteří byli odhaleni v oblastech, odkud se měli civilisté evakuovat už před několika týdny. Dodal, že všichni budou vyslechnuti, aby se zjistilo, kdo je „terorista z Hamásu“ a kdo ne.
Konflikt v Pásmu Gazy trvá od 7. října, kdy teroristé z hnutí Hamás zaútočili na Izrael, zabili při tom asi 1200 lidí a přibližně 240 osob odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. V důsledku bombardování a pozemní vojenské operace, kterou Izrael poté spustil, zahynulo v Pásmu Gazy kolem 17 000 osob. Údaje o počtu obětí pocházejí od válčících stran a nelze je nezávisle ověřit.