Článek
V červenci zemřelo osm amerických vojáků, což byl pokles oproti předešlým třem měsícům, během kterých USA utrpěly nejvíce obětí od invaze v roce 2003. Od té chvíle bylo zabito nejméně 3680 vojáků USA.
Tři američtí vojáci zemřeli v sobotu na jihu Bagdádu, jeden voják zemřel v hlavním městě v pondělí, všichni po výbuchu bomby umístěné na okraji silnice.
Další čtyři oběti utrpěly USA v pondělí v provincii Diála, kde Spojené státy zahájily letní kampaň proti povstalcům, kteří tuto část země používají jako základnu pro sebevražedné útoky. Koaliční vojenské operace komplikují vysoké letní teploty.
Pět ministrů bojkotuje zasedání vlády
Mezitím se také zhoršuje politická situace v zemi. Pět sekulárních ministrů ohlásilo bojkot činnosti vlády, dokud premiér Núrí Málikí nesplní požadavky, které mu předali už v únoru letošního roku.
"V únoru jsme předali vládě psaný seznam požadavků. Dosud jsme nedostali odpověď," uvedl v Bagdádu Ijád Jamál-Adín, člen sekulárního Iráckého národního seznamu (INL) bývalého premiéra Ijáda Alláwího v prohlášení, v němž se vysvětluje, proč INL hodlá nadále bojkotovat činnost vlády.
"Ministři budou dále spravovat svá ministsrstva a budou v kontaktu s Úřadem vlády," uvedl Jamál-Adín. Málikí je v současnosti na plánované návštěvě Turecka a Íránu.
Minulý týden podalo demisi šest ministrů hlavního sunnitského bloku. Tento krok znamená, že celkem 17 ministrů, tedy téměř polovina členů kabinetu, k dnešnímu dni vládu opustilo nebo se na její činnost nepodílí. Už letos v dubnu z ní odešli ministři loajální radikálnímu šíitskému duchovnímu Muktádu al-Sádrovi.
USA jsou situací zneklidněny
Situace iráckého kabinetu zneklidňuje Spojené státy, které s čím dál tím větší netrpělivostí čekají na jakýkoli politický pokrok v Iráku směřující k národnímu usmíření mezi hluboce rozdělenými politickými stranami, národnostmi i náboženskými bloky.
Americký prezident George Bush poslal do Iráku posily čítající 30 000 mužů, aby pomohl stabilizovat zemi a poskytl Málikímu prostor k nezbytným politickým krokům.