Článek
V americké delegaci je Barbara Leafová, která je nejvyšší představitelkou ministerstva zahraničních věcí pro Blízký východ, i dlouholetý diplomat Daniel Rubinstein, který je zodpovědný za americké angažmá v Sýrii.
Se Syřany prý chtějí mluvit o „jejich vizi budoucnosti“ země a o případné americké podpoře těchto snah, oznámil mluvčí ministerstva podle stanice NBC.
Protože Spojené státy nadále pátrají po Američanech, kteří zmizeli v Sýrii, přidal se k delegaci i vedoucí představitel USA pro rukojmí Roger Carstens.
Kdo je lídr vítězných syrských povstalců? Slibuje toleranci, Američané jej hledají jako teroristu
⚡️FIRST U.S. DIPLOMATIC VISIT TO DAMASCUS IN 10 YEARS
— Shah Faisal AfRidi (@Sfaisalafridi) December 20, 2024
U.S. diplomats have arrived in Damascus for the first time in over a decade to engage with Syrian officials and rebel group Ha’yat Tahrir al-Sham (HTS). The delegation is set to discuss Syria’s future transition while seeking… pic.twitter.com/DL1jz1fxv3
Delegace přicestovala, i když samotný vůdce HTS Abú Mohammad Džúlání je kvůli předchozím aktivitám a bývalému spojení se sítí Al-Káida v USA stále hledaný jako mezinárodní terorista a Washington na jeho hlavu vypsal odměnu 10 milionů dolarů.
Američané mají v zemi své zájmy. V oblastech na jihu a východě Sýrie od roku 2014 stále zůstávají přítomní američtí vojáci, kteří byli do Sýrie vysláni s tím, že mají zabránit tehdejšímu postupu takzvaného Islámského státu.
Syrští povstalci v čele s nejsilnější skupinou HTS spustili nečekanou ofenzivu proti režimu dlouholetého syrského prezidenta Bašára Asada koncem letošního listopadu. Rychlé tažení skončilo už 8. prosince ovládnutím Damašku. Asad krátce poté odletěl do Ruska, které jeho režim podporovalo. Svržením jeho režimu v Sýrii skončila nejen 13letá občanská válka, ale i půl století vlády rodiny Asadů.
S povstalci z HTS nyní opatrně navazují kontakty různé země. Už před Američany do Damašku v posledních dnech přiletěly delegace z Británie, Francie, Německa a z dalších států, podotkla stanice BBC.