Článek
Libanonský deník Daily Atar uvedl, že kolona vozidel u přechodu Masnaa byla dlouhá kilometr. Přechod je vzdálen od syrského hlavního města Damašku jen 50 kilometrů.
„Situace s uprchlíky se zdramatizovala poté, co se násilí rozšířilo do Damašku,“ uvedla mluvčí UNHRC Melissa Flemingová a dodala: „Máme čísla, která uvádějí, že za posledních 48 hodin mohlo překročit hranici do Libanonu mezi 9000 a 30 000 lidmi. Možná až milión Syřanů ztratilo střechu nad hlavou a v Damašku vidíme lidi, jak se přesouvají ze sousedství do sousedství, nebo spí ve školách a parcích.“
Do Jordánska uteklo za čtyři dny 2500 Syřanů. V zemi je registrováno 35 000 syrských uprchlíků, ale odhaduje se, že od 15. března loňského roku, kdy nepokoje v Sýrii začaly, uprchlo do Jordánska 140 000 Syřanů.
Do Iráku jich uteklo za posledních 24 hodin 3000. Přechody na irácko-syrské hranici nyní kontrolují na syrské straně vzbouřenci. [celá zpráva]
Utíkají i Iráčané pracující v Sýrii. Uvádějí, že v Sýrii panuje sektářské násilí a že se stávali terči útoků.
Také Turecko eviduje stálý příliv uprchlíků. Směřují sem i armádní dezertéři. V sobotu Ankara ohlásila, že přijala už 24. zběhlého syrského generála.
Za dva dny si boje v zemi vyžádaly 550 obětí, uvedla opozice, s tím, že mezi mrtvými je padesát vojáků.
V sobotu se rozhořely i v Halabu, kde byl doposud většinou klid. Bojuje se především v centru města.
Boje pokračují i v Damašku, kde se armáda snaží získat zpět kontrolu nad čtvrtěmi, které ovládli vzbouřenci. Vládní síly oznámily, že zahájily ve městě širokou ofenzívu na všechny pozice rebelů. Už ovládly čtvrť Midan a nyní útočí na východě města v Džabáru.