Článek
Dohoda uzavřená v úterý umožnila ukončit bombardování čtvrti Váir. Na jejím základě má celkem asi 3200 povstalců odejít z Homsu, který si za dlouhodobý vzdor proti syrské armádě vysloužil přezdívku hlavní město revoluce, do dvou měsíců. V první fázi má jít o 200 až 300 ozbrojených mužů. Součástí dohody je uzavření příměří, propuštění vězňů a navrácení státních institucí zpět do rukou režimu.
"Klid zbraní, který zavládl po uzavření dohody, umožnil mezinárodním organizacím ve spolupráci se syrským Červeným půlměsícem začít dopravovat do Váiru nejnaléhavěji potřebné potraviny a léky," řekl Barazí. "Z rozhodnutí vlády začaly být od čtvrtka přepravovány k hranicím čtvrti Váir zvýšené dodávky potravin, zeleniny, ovoce a mouky," dodal.
Loni v květnu syrská armáda po dvou letech dobyla centrum Homsu
Místní koordinační výbor, který den po dni dokumentuje vývoj syrského konfliktu, zveřejnil v sobotu videozáznam zachycující vjezd desítek kamionů s potravinovou pomocí a vozidel s vlajkami dětského fondu OSN UNICEF a Červeného půlměsíce do Váiru.
V květnu 2014 syrská armáda po dvouletém obléhání, bombardování a bojích, které zdevastovaly jeho historickou část, dobyla centrum Homsu. Na okraji města vládní jednotky nadále obléhaly čtvrť Váir.
Prorežimní síly nyní kontrolují převážnou část provincie Homs s výjimkou některých zón na severu - města Rastan a Talbísa - a Palmýry, kterou od května ovládají bojovníci skupiny Islámský stát (IS).