Článek
Brammertz oznámil, že komise zná identitu lidí, kteří zakoupili dodávku, jež byla použita při atentátu na Harírího v Bejrútu v únoru 2005. [celá zpráva] Další roli hrály osoby, které odposlouchávaly telefonáty libanonského expremiéra. Brammertz odmítl sdělit bližší podrobnosti a jména osob.
Dokument je v pořadí osmou zprávou vyšetřovací komise vedené belgickým žalobcem. Uvádí se v něm, že auto, v němž byla nastražena osudná nálož bylo ukradeno v Japonsku a později převezeno do Spojených arabských emirátů. V důsledku atentátu zahynulo kromě Harírího ještě dalších 22 lidí.
Obviněné bude soudit zvláštní tribunál
Vyšetřovatelé OSN v minulosti označili Harírího vraždu za politicky motivovanou a obvinili syrskou vládu ze spoluúčasti. Harírí byl prominentním kritikem vlády v Damašku a podporoval rezoluci OSN, která v roce 2004 požadovala stažení syrských a dalších cizích vojsk z Libanonu. Sýrie nařčení od počátku odmítá [celá zpráva], v roce 2005 však po 29 letech své oddíly z Libanonu stáhla. [celá zpráva]
Rada bezpečnosti OSN rozhodla v květnu o vytvoření zvláštního tribunálu pro souzení Harírího vrahů. Pro rezoluci, za jejímž vznikem stály západní země, se vyslovilo deset členů rady. [celá zpráva]
Libanonské úřady v souvislosti s Harírího vraždou zadržují dvacátým měsícem čtyři libanonské prosyrské armádní generály, které viní z podílu na smrti bývalého ministerského předsedy.