Článek
"Útok byl zaměřen na dva zlaté minarety. Je to kriminální čin, který se snaží o sektářský svár," řekl šéf jedné z největších šíitských organizací Šíitská nadace. Podle reportéra AFP, který byl na místě krátce po útoku, se oba minarety zřítily. Nejsou hlášeni žádní mrtví nebo zranění.
Americká stanice CNN informovala, že irácké úřady viní ze středečního výbuchu zaměstnance, kteří budovu chránili. Podle zpráv amerických představitelů bylo 15 členů ochranky zatčeno.
Objekt byl vážně poškozen už při pumovém útoku v únoru 2006, který vyostřil násilí mezi iráckými sunnity a šíity, jež si už vyžádalo desetitisíce obětí.
Pumový útok v únoru 2006 směřoval na mauzoleum Askárí v komplexu mešity. V mauzoleu explodovaly dvě nálože, které způsobily zřícení horní části proslulé šestimetrové pozlacené kopule a poškodily jeden z minaretů.
Útok vyvolal obavy z nových násilností
Útok vyvolal strach z nové vlny násilí. Poradce iráckého premiéra Núrího Málikího uvedl, že premiér se sešel s americkým vojenským velením a s velvyslancem USA, aby požádal o vyslání vojenských posil do Sámarry. Také v tomto městě byl vyhlášen zákaz vycházení.
Třídenní smutek vyhlásil kvůli zničení minaretů mešity v Sámaře radikální šíitský duchovní Muktada Sadr. Jeho skupina zároveň vyzvala své stoupence, aby zachovali klid. Sadrův politický blok ale zároveň přerušil svou účast v parlamentu. Ke zdrženlivosti šíity nabádá také uznávaný klerik Alí Sistání. "Odsuzujeme útok a vyzýváme ke klidu. Žádné odvetné akce proti sunnitům," prohlásil Sistáního mluvčí Hamír Chafáf.