Hlavní obsah

Vůdce Hamásu: Mezi Palestinci vládne beznaděj, Netanjahu si hraje s ohněm

Novinky, Alex Švamberk
Dauhá

Exilový vůdce palestinského radikálního hnutí Hamás Chálid Mišál se pro televizi SkyNews vyjádřil k posledním útokům Palestinců na Izraelce. Podle něj za ně může beznaděj, protože pokračuje okupace palestinských území a rozšiřování židovských osad na nich. Z krize obvinil nebezpečnou a neústupnou politiku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který si „hraje s ohněm“.

Foto: Khaled al-Hariri , Reuters

Nejvyšší představitel hnutí Hamás Chálid Mišál

Článek

„Palestinský lid nemá co ztratit ve světle pokračující okupace a (výstavby) osad, zabírajících půdu. Když vztek veřejnosti dosáhne svých hranic, exploduje způsobem, který překvapí každého,“ varoval Mišál v Kataru v rozhovoru pro televizi SkyNews.

Podle něj nejsou poslední útoky nijak organizované: „Reakce je spontánní, izraelská zaťatost spojená s mezinárodní neschopností vyřešit palestinskou otázku jasným rozhodnutím, které by poskytlo palestinskému lidu nezávislost a možnost se vyhnout okupaci, vyvolá chaos v celém regionu, nejen v Palestině, (vyvolá) otevřený konflikt a krveprolití. Opět varujeme před ponecháním palestinské otázky bez řešení a odepřením naděje palestinskému lidu.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Souhlasí s řešením dvou států

Mišál dodal, že cílem Hamásu, který Izrael nikdy neuznal, je nadále vytvoření palestinského státu v rámci hranic z roku 1967, tedy na území okupovaných Izraelem po šestidenní válce.

To však zahrnuje i řadu míst, kde stojí nelegální židovské osady, postavené v rozporu s mezinárodním právem, i východní Jeruzalém. Izrael přitom prohlásil Jeruzalém za nedělitelný.

Ozbrojený odpor je nutný

Exilový vůdce dodal, že do vzniku Palestinského státu si Hamás vyhrazuje právo na ozbrojený odpor. Právě ostřelování Izraele z pásma Gazy, které ovládá Hamás, vedlo letos k největšímu konfliktu v oblasti za poslední čtyři roky.

Podle Mišála je ale ozbrojený odpor nutný, protože umírněný přístup vůdce Fatahu Mahmúda Abbáse nepřinesl výsledky. „(Abbás) zastává pozice, které uspokojují západní a americké standardy. A co na oplátku udělal Netanjahu? Nic. Problémem tedy není palestinský postoj, ať už Fatahu, nebo Hamásu, či jejich vedení. Špatný je Netanjahův postoj.“

Ocenil, že Švédsko už uznalo palestinský stát i hlasování britského a francouzského parlamentu, které doporučily svým vládám udělat totéž: „Svět začal chápat spravedlnost v palestinském případu.“ [celá zpráva]

Síla řešení nepřinese

Vůdce Hamásu poskytl rozhovor poté, co tento týden padla Netanjahuova vláda. Předpokládá se však, že v příštích volbách by mohli v Izraeli získat zastánci tvrdé linie víc křesel a Netanjahu by mohl sestavit další vládu bez umírněnějších centristů. Podle dosluhující centristické ministryně spravedlnosti Cipi Livniové v nich půjde o budoucí charakter státu. [celá zpráva]

Cháldi Mišál varoval, že konfrontační silová politika nemůže přinést výsledky.

„Sázky na bezpečností řešení, kdy se má zastavit odpor pronásledováním vůdců a blokováním dodávek zbraní bojovníkům v rámci bezpečnostní spolupráce palestinské samosprávy s Izraelci i v rámci regionální a mezinárodní spolupráce – to vše se ukázalo jako nepoužitelné.“

Přes kritiku Palestinské samosprávy a konkurenčního umírněnějšího hnutí Fatah Mišál řekl, že Hamás bude pokračovat v usmiřování s Fatahem. Podle něj je to „národní nutnost“.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám