Článek
Zpráva se zakládá na svědectví více než 41 000 pracovníků tří iráckých nevládních organizací v 52 000 volebních místnostech. Podle těch v některých provinciích bezpečnostní síly diktovaly lidem, koho volit. Na hlasování vojáci a policisté mnohde dohlíželi přímo ve volebních místnostech. Navíc na seznamech voličů scházela jména tisíců lidí, zatímco jinde lidé chtěli volit třeba i za mrtvé příbuzné. Volby tedy podle dokumentu nebyly svobodné ani spravedlivé.
Na volební podvody od hlasování 7. března upozornilo množství stran, i když nezřídka je to pokus zdiskreditovat úspěšnější konkurenty. Bývalý premiér Ijád Aláví minulý týden navíc uvedl, že až čtvrt miliónu příslušníků bezpečnostních sil nemohlo volit.
Mluvčí volební komise řekl, že zpráva o neregulérním průběhu ukazuje na slabiny, které se ale mohou vyskytnout kdekoliv, a vláda se je bude příště snažit omezit. Nařčení z podvodů odmítl i premiér Núrí Málikí.
Komise zatím stačila spočítat pouze dva milióny z celkem dvanácti miliónů odevzdaných hlasů. Nejlépe si zatím těsně vede Málikího strana. Alávího Irácká národní dohoda je v závěsu - Málikího tábor vítězí v šesti provinciích, Alávího ve čtyřech. Očekává se, že kompletní výsledky budou známy koncem týdne a konečné asi za měsíc, až budou vyřešeny všechny stížnosti a odvolání.