Článek
Netanjahu a Blinken také jednali o navýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy. Americký ministr Netanjahuovi řekl, že je třeba mít pro oblast poválečný plán, až bude Hamás poražen.
Blinken do Izraele přiletěl z Egypta, kde ve čtvrtek jednal s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a arabskými diplomaty. Ve středu se americký ministr zahraničí v Saúdské Arábii setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Jedná se o Blinkenovu šestou návštěvu Blízkého východu od začátku války v Pásmu Gazy, kterou spustil přeshraniční teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael loni 7. října.
Netanjahu Izrael poškozuje, prohlásil Biden
Netanjahu v prohlášení uvedl, že bez invaze do Rafáhu nebude možné Hamás porazit. „Řekl jsem mu, že doufám, že tak učiníme s podporou Spojených států, ale pokud budeme muset, uděláme to sami,“ dodal předseda izraelské vlády. Podle ToI jednání s Blinkenem trvalo 40 minut.
Blinken před odletem z Izraele novinářům na letišti řekl, že rozhovor s Netanjahuem byl upřímný. Sdělil mu americké výhrady vůči invazi do Rafáhu. Hrozí, že vojenská operace povede ke smrti dalších civilistů a k chaosu v humanitárních dodávkách, řekl šéf americké diplomacie.
Washington: Je třeba plán, co dál
„Hrozí také prohloubení izolace Izraele ve světě,“ zdůraznil Blinken, podle kterého by to vedlo k oslabení dlouhodobé bezpečnosti Izraele. Americké ministerstvo zahraničí krátce před rozhovorem s novináři sdělilo, že Blinken mluvil s izraelským premiérem o potřebě zlepšit ochranu civilistů v Pásmu Gazy a o navýšení pomoci. Informoval ho také o jednání o dohodě, jež by vedla k propuštění rukojmích a několikatýdennímu zastavení bojů v Pásmu Gazy.
Blinken Netanjahuovi podle serveru Walla řekl, že Izrael by měl mít plán na „den po Hamásu“, jinak by izraelské síly mohly zůstat v Pásmu Gazy po řadu let, což by ohrozilo izraelskou bezpečnost a zhoršilo vnímání Izraele ve světě. „Nerozumíte tomu,“ uvedl podle webu Blinken. „A až to pochopíte, může už být pozdě,“ dodal s tím, že při pokračování toho, co se děje nyní, buď zůstane Hamás u moci, nebo v Pásmu Gazy zavládne anarchie. Netanjahu podle zprávy souhlasil, že pokud by taková situace nastala, mohl by Izrael v Pásmu Gazy zůstat na několik desetiletí.
Blinken jednal zvlášť i s Gancem
Šéf americké diplomacie se následně setkal s představiteli izraelského válečného kabinetu a zvlášť také jednal s jeho členem Benny Gancem, se kterým rovněž mluvil o chystané operaci v Rafáhu. Ganc podle prohlášení Blinkena ujistil, že Izrael nadále umožní dodávky humanitární pomoci Palestincům. Blinken také mluvil v soukromí s příbuznými rukojmích s americkým občanstvím, které drží hnutí Hamás.
Izrael kvůli avizované operaci v Rafáhu čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku. USA v této souvislosti vyzvaly, aby předložil jasné plány pro evakuaci nevinných palestinských uprchlíků. Dříve tento týden Netanjahu uvedl, že brzy schválí plány na evakuaci palestinských civilistů z míst bojů a že dal zelenou vojenským plánům pro operaci v Rafáhu.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás zcela zničit po teroristickém útoku ze 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území.
Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy nejméně 32 070 Palestinců (Hamás nerozlišuje mezi zabitými civilisty a ozbrojenci). Rusko a Čína v pátek v Radě bezpečnosti OSN vetovaly návrh americké rezoluce volající po příměří v oblasti.