Článek
Afghánce tak podle listu The Times nepřekvapilo, že ženy nesmějí vycházet ven bez doprovodu mužského příbuzného, dívkám starším 12 let byl zakázán vstup do škol, muži se nesmějí holit a za neúčast na modlitbách je čeká bití. Pamatují i zákaz kouření a hrozby přísných trestů za porušení vyhlášených pravidel.
Armáda útočí
Překvapení ale podle webu Al-Džazíra vyvolalo nařízení „kulturní komise Tálibánu“: „Všichni imámové a mollové v dobytých oblastech by měli poskytnout seznam dívek nad 15 let a vdov do 45 let, které se mohou provdat za táliby.“
Právo podle Tálibánu: Zlodějům sekat ruce, na gaye nechat spadnout zeď
Podle afghánských úřadů před postupem radikálů prchlo už nejméně 5600 rodin, především ze severu země. Afghánská armáda mezitím podle Al-Džazíry zaútočila na strategické město Spínbuldak u hranice s Pákistánem, které v uplynulých dnech ztratila.
O klíčový bod na trase k hraničnímu přechodu, který poskytuje přístup do pákistánského Balúčistánu, kde má vedení Tálibánu svou základnu, a odkud vysílá své zálohy, se v pátek vedly tvrdé boje. Přerušit by je mohlo příměří, které Tálibán nabízí výměnou za propuštění sedmi tisícovek vězňů z řad radikálů a odstranění vůdců hnutí z černé listiny OSN. „Je to velký požadavek,“ prohlásil Nádir Nádirí, afghánský vládní vyjednavač.
Velitel z Afghánistánu: Češi byli mezi posledními, kteří Kábul opustili
NATO ukončilo v pátek v tichosti svoji vojenskou misi v Afghánistánu, která trvala téměř 20 let. Zbylí američtí a turečtí vojáci v Afghánistánu jsou pod národním velením