Článek
"Viděli jsme zraněné s dosud neznámými formami poranění. Ukazovala na munici, která musela vyvinout velmi vysokou teplotu. Taková zranění znám jen z odborné literatury," uvedl Gilbert, který už dříve ošetřoval oběti min v Barmě, Angole, Kambodži a Kurdistánu.
Má za to, že šlo o bomby typu DIME (Dense Inert Metal Explosive - hustá inertní kovová výbušnina) nebo jim podobné. Bomby mají útočit především na lidi a při výbuchu rozprsknou na úzce vymezený prostor částečky zahřáté na vysokou teplotu. Fragmenty podobné špendlíkům prorazí kůži a zanechají okolí bez poškození. "Experimenty prokázaly, že částečky z těchto bomb vyvolaly u myší do 46 měsíců rakovinu," dodal Gilbert.
Mezinárodní humanitární organizace Human Rights Watch obvinila Izrael z nasazení bílého fosforu.
Bojové letouny útočí přes Egypt
Izraelské bojové letouny létají při útocích na hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem nad egyptským územím, některé se nad ním otáčejí. S odvoláním na očité svědky to oznámila televize CNN.
"Svědci, kteří strávili mnoho hodin v blízkosti příhraničního přechodu Rafah, uváděli, že opakovaně viděli izraelská letadla letět nad egyptským územím. Podle nich letěla tak nízko, že nemohlo být pochyb o tom, že se ocitla nad Egyptem," uvedla CNN.
Izraelská letadla bombardují hranici ze strany pásma Gazy, tedy jen pár set metrů od Egypta. Útočí na tunely, které podle Izraele používá hnutí Hamás k pašování zbraní.
Představitelé izraelského a egyptského ministerstva obrany zprávy o přeletech izraelských letadel nekomentovali. "Není známo ani to, zda Izrael upozorňuje Egypt na přelety nad jeho územím," uvedla televize.
Egyptská vláda čelí záplavě kritiky, že v posledním půlroce spolupracovala s Izraelem na blokádě Gazy.