Článek
Z Gazy by mělo během pátku odejít asi 400 cizinců, především Rusů, Francouzů. Američanů, Norů a Turků. Izrael dosud otevíral hranice pouze pro humanitární konvoje a pro sanitky, které přepravovaly těžce zraněné do izraelských nemocnic.
Z Gaze byla i Češka, humanitární pracovnice Pavlína Reš.
Izrael k hranicím mobilizoval podstatnou část armády. Jsou tam tankové oddíly, dělostřelectvo i pěchota. Mobilizováno bylo celkem 9000 záložníků.
Hasič přivolává další pomoc k jedné z hořících budov.foto: Reuters/Suhaib Salem
Během posledních sedmi dní konfliktu zemřelo 420 Palestinců. Ve čtvrtek zabila exploze i vysoce postaveného představitele radikální organizace Hamás Nízara Rijána.
Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová odmítla přistoupit na krátkodobé příměří, podle ní Izrael rozhodne o ukončení války sám. Francie, kde schůzka proběhla, požadovala příměří kvůli špatné humanitární situaci v Gaze. S tím ale Izrael nesouhlasí. "V pásmu (Gazy) není humanitární krize, proto není zapotřebí humanitárního příměří. Izrael dodává do pásma kompletní humanitární pomoc, a dokonce ji denně zvyšuje," uvedla Livniová.
Příměří odmítá i Hamás. Právě ostřelování izraleského území raketami bylo počátkem nynějšího konfliktu.
Proti konfliktu protestují země po celém světě. V Malajsii protestující pálili izraelské vlajky.foto: Reuters/Bazuki Muhammad
Česko povede misi EU
O dojednání příměří se budou přímo na Blízkém východě snažit představitelé EU. V neděli odpoledne na místo zamíří i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který misi povede. Česko nyní EU předsedá.
Už ve čtvrtek premiér Mirek Topolánek uvedl, že členy mise budou vysoký představitel pro unijní zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová a šéfové diplomacií Francie a Švédska.