Článek
„Těšili jsme se na normální Vánoce a po omezeních kvůli covidu taky na to, že se ekonomicky trochu vzpamatujeme. A nic z toho nebude,“ povzdechl si v rozhovoru s reportérem katarské televize al-Džazíra Issa Džukman, majitel obchodu se náboženskými předměty v centru Betléma. „Turisté sem kvůli válce samozřejmě nejezdí, vypařili se. Už jsem musel propustit osm lidí,“ dodal.
Betlém leží na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, od Pásma Gazy jej dělí vzdušnou čarou necelých 100 kilometrů. Vliv války sem ale silně doléhá, neboť turisté se teď do oblasti bojí jezdit a navíc izraelské ozbrojené složky podstatně ztížily pohyb mezi Izraelem a Západním břehem i v rámci Západního břehu samotného.
Počet izraelských akcí na Západním břehu roste, mrtvých a zatčených také
Podle odhadů přijíždělo do Betléma v mírových letech ve vánočním období více než 100 000 křesťanských poutníků.
Solidarita s Gazou
Představení jednotlivých křesťanských církví v Betlémě se již před několika týdny dohodli, že letos kvůli solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy zruší veřejné oslavy Vánoc. Náměstí před bazilikou Narození Páně, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, tak letos nezdobí obří vánoční strom, ve městě nejsou žádné dekorace, nekonají se vánoční trhy. Vynechal se také štědrovečerní průvod, běžně konaný za doprovodu živé hudby.
Připomínkou událostí v Gaze je stylizovaný betlém v evangelickém luteránském kostele v Betlémě. Postava Ježíška v něm neleží, jak je obvyklé, na seně v jesličkách, ale mezi troskami cihel a betonových bloků z rozbořeného domu. Tělo má ovázané tradičním černobílým palestinským šátkem kefíjou.
„Vidíme to na televizních záběrech z Gazy každý den. Jak vytahují mrtvé děti zpod rozbombardovaných domů. Trhá nám to srdce,“ řekl listu The New York Times evangelický pastor Munther Isaac. „Bůh je teď pod ruinami v Gaze,“ dodal s poukazem na netradiční betlém.
Izraelský nálet v Gaze zabil 76 členů jedné rodiny, uvádí palestinská civilní obrana
Podobně smýšlejí i ostatní představitelé křesťanských církví v Betlémě. „Nemůžeme slavit, když naši bratři a sestry ve Svaté zemi trpí hladem a umírají kvůli válce,“ řekl agentuře EFE katolický farář Ramí Asakríja, který do Betléma přijel před více než 20 lety z Jordánska a který působí v kostele svaté Kateřiny poblíž baziliky Narození Páně.
V aglomeraci Betléma žije asi 100 000 lidí. Křesťané zde ještě v roce 1948 tvořili 85 procent populace, podle údajů radnice z roku 2016 to bylo už jen 12 procent, zbytek tvoří muslimové.
V Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování a pozemních vojenských operací podle tamních úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás již více než 21 000 lidí. Útok Hamásu na Izrael dne 7. října, který násilnosti spustil, stál podle izraelských zdrojů asi 1200 životů.