Článek
"Vládní síly a spřízněné milice konají mimosoudní popravy,“ píše se ve zprávě doplňující, že často jsou vedeny útoky na civilní oblasti, například na fronty lidí před pekařstvím nebo proti pohřebním průvodům.
Vražd, mučení, braní rukojmí a využívání dětí jako štítů se však dopouštějí i povstalci. I když je podle inspektorů „intenzita a rozsah“ zločinů rebelů menší než u vládních sil, pokračují tito bojovníci „v ohrožování civilního obyvatelstva tím, že do jimi obydlených oblastí soustřeďují vojenské záměry“. Za velké množství obětí mezi civilisty můžou také povstalečtí ostřelovači.
Chtějí postavit pachatele před trestní soud
Vyšetřovatelé se zabývali šestiměsíčním obdobím do poloviny letošního dubna. Své závěry postavili na výpovědi 445 svědků konfliktu. Situaci ale zkoumali zvenčí, jelikož nedostali povolení ke vstupu do země.
Tým dvou desítek komisařů, vedený brazilským diplomatem Paulem Pinheirem, vyzval Radu bezpečnosti OSN k „rychlému jednání“, jež by dovedlo válečné zločince před Mezinárodní trestní soud (ICC).
„Je to poprvé, kdy zmiňujeme přímo ICC. Rada bezpečnosti musí rozhodnout, zda případ postoupí ICC, anebo ne,“ prohlásila členka inspektorské skupiny, Američanka Karen Konig AbuZayd. Dodala však, že ve věci „není optimistkou“.
Vyšetřovatelé doplnili nová jména na seznam osob podezřelých z páchání či podílu na válečných zločinech. Jména na seznamu jsou však utajovaná.
Dva roky trvající válka v Sýrii má téměř 70 000 obětí.