Článek
Síly u Kobani se začaly shromažďovat poté, co padl režim syrského prezidenta Bašára Asada, který 8. prosince utekl do Ruska. Podle listu The Wall Street Journal je shromažďování sil podobné tomu, jaké Turecko organizovalo v roce 2019, když také vpadlo na sever Sýrie a vytlačilo Kurdy dále od hranice. Na síti X se už objevily záběry z postupu těchto sil ke Kobani.
عاجل: أرتال عسكرية ضخمة للقوة المشتركة تتجه نحو محور عين العرب (كوباني)#عاجل #سوريا #عين_العرب #كوباني #القوة_المشتركة #تركيا #منبج pic.twitter.com/Aso9WvyDn7
— Khalil Almeshref (@baleerion) December 16, 2024
Spojené státy si jsou koncentrace tureckých sil vědomy. „Zaměřujeme se na to a naléháme na zdrženlivost,“ řekl listu jeden z amerických představitelů. Z jeho slov plyne, že se snaží zabránit invazi protureckých sil na sever Sýrie.
Minulý týden odjel do Turecka americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken a jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem o budoucnosti Sýrie. Chtěl také získat ujištění, že Ankara omezí své operace proti kurdským milicím v Sýrii.
Boje vyhnaly v Sýrii statisíce lidí, uprchlické tábory praskají ve švech
Podle mluvčího Američany podporovaných Syrských demokratických sil (SDF), jejichž jádrem je kurdská milice YPG, však Washingtonem zprostředkovaná jednání mezi Kurdy a Ankarou podporovanou milicí SNA v pondělí selhala. Příslušníci SNA v Manbidži už zabírají budovy správy i soukromé majetky. Obsadili také klíčové objekty elektrické sítě, uvedl Institut pro studium války s odvoláním na televizi Halab Today.
Příměří u Manbidže vypršelo
Zároveň vypršelo čtyřdenní příměří u města Manbidž, které umožňovalo dodávky humanitární pomoci. Snaha přetransformovat dočasné příměří v trvalé neuspělo. Podle SDF byla na vině nepružnost Turecka.
Turecké ministerstvo zahraničí už den po vyhlášení příměří 13. prosince uvedlo, že tureckým cílem je „zničit“ SDF. Turecko už v roce 2019 usilovalo o vytlačení Kurdů z oblastí západně od Eufratu, což se mu tehdy nepovedlo.
Kurdové mají strach
Velké obavy má kurdská civilní samospráva. Její představitel Ilham Ahmed se v pondělí obrátil na nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ho upozornil, jak vážná situace je: „Za hranicí už vidíme, jak se shromažďují turecké síly. Naši civilisté žijí v neustálém strachu ze smrti a zničení.“ V dopise mu napsal, co je cílem Turecka: „De facto ustavit kontrolu nad naší zemí ještě předtím, než se ujmete úřadu, a donutit vás, abyste je bral jako vládce našeho území.“
„Pokud bude Turecko pokračovat ve své invazi, následky budou katastrofální,“ stojí dále v dopise, který viděl list The Wall Street Journal. „Věříme, že máte moc zabránit této katastrofě. Prezident Erdogan vás poslechl už dříve a věříme, že znovu vyslyší vaši výzvu,“ píše Ahmed a připomněl Trumpovi slib, že „Spojené státy neopustí Kurdy“.
Podle Trumpa pád Asada řídila Ankara
Trump už v pondělí naznačil, že pád Asada, kterého svrhla odnož al-Káidy Haját Tahrír aš-Šám (HTS), řídila Ankara: „Viděli jsme nepřátelské převzetí bez velkých ztrát na životech.“
Otázkou ovšem je, jak se Trump bude k situaci stavět. Právě za Trumpa se ze Sýrie stáhla značná část amerických vojáků, kteří pomáhali SDF potlačovat zbytky Islámského státu.
Trump byl v roce 2019 kritizován za to, že spojenecké Kurdy hodil přes palubu, když zprostředkoval příměří výměnou za to, že se stáhnou dále od syrsko-tureckých hranic.
Turecku jde především o to, dostat Kurdy co nejdále od svých hranic, protože se obává, že Sýrie je jednou z oblastí, kterou používá jako bezpečné přístavy turecká Kurdská strana pracujících (PKK) bojující za autonomii tureckého Kurdistánu. Turecko PKK označuje za teroristickou organizaci, stejně jako milici YPG. Západ ale YPG za teroristickou neoznačuje, naopak ji považuje za spojence v boji s Islámským státem.
Islámský stát posiluje
Ten přitom v posledních dvou letech posiluje a panují obavy, že by mohl využít pádu syrského režimu k opětovnému ovládnutí východních pouštních oblastí Sýrie.
Situaci SDF komplikuje, že ji opouštějí arabští bojovníci a přidávají se k jednotkám HTS. Stalo se tak v Dajr az-Zauru, který už kontrolují vzbouřenci napojení na HTS, i v Šaddadi v provincii Hasaka. K oslabení SDF přitom dochází v době, kdy u Zibánu posiluje Islámský stát, s nímž se koalice vedená Američany nemůže vypořádat bez SDF.