Článek
Školy a některé úřady jsou v polovině íránských provincií uzavřeny již od neděle, uvedl web Daily Sabah. Kvůli nedostatku paliva muselo být odstaveno hned několik íránských elektráren. V zemi přitom nyní klesají teploty pod bod mrazu nejen v noci, ale mnohde i ve dne. To se týká hlavně severních provincií Gílán, Golestán, Ardabíl a také Alborzu ležícího západně od hlavního města Teheránu.
Kvůli „regulaci spotřeby“ a ve snaze ušetřit energii byly uzavřeny školy a úřady také v metropoli Teheránu a provinciích Mázandarán, Kermánšáh, Kazvín a Jižní Chorásán. Celkem jde podle Daily Sabah o více než polovinu íránských regionů.
1. Iran is in the midst of a slow-moving energy crisis.
— Esfandyar Batmanghelidj (@yarbatman) December 16, 2024
Sanctions are partly to blame. They have prevented investment and access to technology.
But regulation is a bigger challenge. More than 60% energy generation in Iran is undertaken by quasi-private companies. pic.twitter.com/oNQCR6POfm
Íránský prezident Masúd Pezeškján už minulý týden nabádal obyvatele, aby snížili teploty ve svých domech a bytech o dva stupně, aby se šetřila energie. Jeho iniciativa však podle webu vyvolala bouři nevole na sociálních sítích, protože veřejnost je přesvědčena, že takové opatření nepomůže.
Málo investic a sankce
Íránská energetická síť je ve špatném stavu částečně i kvůli západním sankcím, hlavním problémem jsou ale nedostatečné investice. Írán má přitom podle amerického úřadu pro energetické informace EIA druhé největší zásoby zemního plynu na světě a v roce 2022 byl sedmým největším světovým producentem.
Trump zvažuje preventivní úder na Teherán
Stejné místo na žebříčku mu patřilo i ohledně produkce ropy, které má třetí největší prokázané zásoby na světě – za Venezuelou a Saúdskou Arábií –, připomněl Daily Sabah s odvoláním na EIA.
Přesto má Írán problémy s nedostatkem energie i v létě. Letos během největší vlny veder úřady zkrátily pracovní dobu na polovinu, aby se ušetřila energie, kterou by jinak spotřebovala klimatizace.