Článek
„Jen včera se stalo obětí pravděpodobného útoku chlorem více než 20 civilistů, většinou dětí,” řekl v úterý podle agentury Reuters Tillerson po konferenci o chemických zbraních, která se konala v Paříži.
„Nedávné útoky ve východní Ghútě vyvolávají obavy, že (syrský prezident) Bašár Asad možná pokračuje v používání chemických zbraní proti svému vlastnímu lidu”.
Podle Tillersona je ale vinna i Moskva. „Nakonec nese odpovědnost za oběti ve Východní Ghútě a nespočet dalších Syřanů zasažených chemickými zbraněmi Rusko, a to od chvíle, kdy se angažuje v Sýrii (ve válce na straně Asada).“
O útoku v pondělí informovala civilní ochrana vzbouřenců, která si říká Bílé přilby, a exilová organizace SOHR, jež monitoruje dění v Sýrii.
Bílé přilby nejprve oznámily, že 13 civilistů včetně žen a dětí bylo „zraněno poté, co Asadův režim použil chlór ve městě Dúma ve Východní Ghútě“, což je jedno z předměstí Damašku, kde je v obklíčení asi 400 tisíc lidí. Pak uvedly, že zraněných je přes 20.
More than 20 of suffocation so far following the bombing of the Assad regime forces with missiles carrying poisonous gases (probably chlorine) on the residential neighborhoods in #Douma #Eastern_Ghouta #GhoutaIsBleeding pic.twitter.com/Ier1FIjR43
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 22. ledna 2018
Podle SOHR se plyn objevil po ostřelování za rozbřesku.
Bílé helmy z použití plynu obvinily Asadův režim už 13. ledna po vypálení tří raket země-země na města Harasta a Dúma.
Syrská armáda i vláda dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu nasadily chlor nebo jiné chemické látky.
Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila opakovaně chlór, což dělal i Islámský stát, a také nervový plyn sarin. Islámský stát také nasadil puchýře způsobující yperit.
Nový plán boje proti chemickým zbraním
Na konferenci ve francouzské metropoli bylo oznámeno, že Spojené státy a 28 evropských zemí spouštějí nový plán k lepší identifikaci a snadnějšímu potrestání uživatelů chemických zbraní. Zúčastněné země se zavazují sdílet informace a sestavit seznamy lidí, kteří se podílejí na jejich používání, a to nejen v Sýrii, kde v občanské válce od roku 2011 zahynulo více než 340 tisíc lidí.
S iniciativou přišla Francie poté, co Rusko v Radě bezpečnosti dvakrát vetovalo vyšetřování chemických útoků v Sýrii.