Článek
Britská armáda již dříve bez bližších podrobností informovala o útoku dronů a explozi v Rudém moři.
Americké ministerstvo obrany zatím oficiálně neupřesnilo, odkud byl útok veden, ani případné škody. Nejmenovaný americký činitel agentuře AP řekl, že útok trval více než pět hodin a byl veden z jemenské metropole Saná. Podle dalšího amerického zdroje torpédoborec nejméně jeden z útočných dronů sestřelil.
Jemenští šíitští povstalci Húsíové podle Reuters oznámili, že v Rudém moři provedli dronový a raketový útok na dvě izraelská plavidla Unity Explorer a Number Nine, která ignorovala jejich výzvy. Později podle katarské televize al-Džazíra upřesnili, že zaútočili na jednu kontejnerovou loď a na další, která převážela „sypký materiál“.
Společná správa se Západním břehem, žádné vysídlování. USA předestřely představu o Gaze po válce
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari nicméně uvedl, že plavidla nemají žádné vazby na Izrael. „Dnes byly vypáleny rakety na dvě obchodní lodě, které nejsou spojené se státem Izrael,“ řekl. „Zopakuji to, aby to bylo jasné: bez jakékoli spojitosti se státem Izrael,“ dodal.
Jedna loď byla podle něj značně poškozena a zřejmě jí hrozí potopení a druhá byla poškozena lehce. Z útoku mluvčí obvinil Írán, který šíitské povstalce podporuje.
Nákladní loď Unity Explorer plující pod bahamskou vlajkou spravuje společnost Dao Shipping se sídlem v Londýně. Doplout do Singapuru měla loď 15. prosince, píše agentura Reuters.
Kontejnerová loď Number Nine pluje pod panamskou vlajkou a spravuje ji britská pobočka společnosti společnost Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM). Agentuře Reuters BSM sdělila, že loď stále pluje směrem k Suezu, nedošlo ke znečištění a nebyli zraněni členové její posádky. Střela loď zasáhla, když proplouvala úžinou Báb al-Mandab.
Húsíové také uvedli, že mohou bránit v plavbě i dalším lodím; že by útočili na americký torpédoborec, však přímo nepotvrdili.
„Jemenské ozbrojené síly i nadále budou bránit v plavbě izraelským a spřízněným lodím v Rudém a Arabském moři, a to až do ukončení izraelské agrese proti naším bratrům v Gaze,“ uvedl podle serveru ABC News mluvčí jemenské armády Jahjá Sarí.
Jemenští povstalci zadrželi loď v Rudém moři
Strategický průliv Báb al-Mandeb odděluje Arabský poloostrov od východní Afriky. Východní břeh úžiny patří Jemenu.
AP incident označuje za významnou eskalaci v útocích na plavidla v blízkovýchodních vodách v souvislosti s téměř dva měsíce trvající válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.
Húsíové, s Íránem spřízněná jemenská skupina, v poslední době už v Rudém moři na plavidla útočili. Tento měsíc také podnikli několik raketových a dronových útoků zacílených na Izrael.
Povstalci, kteří v Jemenu od roku 2015 válčí proti koalici vedené Saúdskou Arábií, se stali významnou vojenskou silou v regionu. Mají desetitisíce bojovníků a velký arzenál raket a útočných dronů, napsala agentura Reuters.