Článek
Mluvčí irácké protiteroristické služby Sabah Numani řekl, že její jednotky podporované vojáky, policisty a sunnitskými provládními kmeny zahájily ráno útok na centrum města.
Irácké bezpečnostní zdroje a kmenoví vůdci sdělili BBC, že se vládním silám, které ze vzduchu kryjí americké letouny, podařilo už dobýt dvě čtvrti a do dalších dvou proniknout.
Irácké síly postupují směrem ke komplexu úředních budov. Umožnily jim to provizorní mosty přes řeku Eufrat, které postavili ženisté. Vojáci se přes ně dostali až do čtvrti Al Hauz jihozápadně od budov místní samosprávy. Čelí ostřelovačům a sebevražedným atentátníkům.
Podle blízkovýchodního zpravodaje BBC je na iráckých jednotkách vidět, že jim pomohl americký výcvik. Zmiňuje i to, že nejsou nasazené šíitské milice, což by mohlo v sunnitské oblasti vyvolat masový odpor.
Iráčtí představitelé se domnívají, že desetitisícová armáda ovládne město do konce tohoto týdne.
„Jsme velmi optimističtí v tom, že dosáhneme vítězství během pár příštích dnů, protože už jsme skoro v centru,“ řekl mluvčí irácké armády brigádní generál Jahjá Rasúl Abdalláh.
Mluvčí Američany vedené koalice proti Islámskému státu Steve Warren byl ale opatrnější.
„Myslím si, že pád Ramádí je nevyhnutelný, konec přichází, ale bude to ještě tvrdý boj.“ Ve městě je stále asi 350 bojovníků Islámského státu. Další stovky radikálů jsou v okolí města.
Operaci komplikuje, že ve městě jsou desítky tisíc civilistů. Objevily se informace, že je Islámský stát chce použít jako lidské štíty. Podle některých zdrojů představitelé IS masově zatýkají obyvatele, aby zabránili lidovému povstání ve městě.