Článek
„Týmy ministerstva zdravotnictví, UNRWA a nevládních organizací zahájily v sobotu (dnes) v centru Pásma Gazy očkovací kampaň proti dětské obrně,“ řekl lékař Músa Ábid, který v Gaze na ministerstvu zdravotnictví vlády Hamásu vede oddělení první pomoci.
Izraelská armáda a Hamás se podle webu listu The Washington Post dohodly na třech místně i časově omezených přestávkách v bojích v Pásmu Gazy, které zdravotníkům umožní naočkovat statisíce dětí proti dětské obrně.
Dětská obrna je vysoce nakažlivá
Dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění.
Postihuje nervový systém a může způsobit ochrnutí končetin.
Ve většině světa se dětskou obrnu podařilo vymýtit očkováním. V posledních letech se ale znovu objevila v Afghánistánu, Pákistánu či některých afrických zemích, například v Nigérii.
Podle OSN je pro úspěch očkovací kampaně na určitém území nutné, aby dvě dávky očkování dostalo alespoň 95 procent dětí do deseti let.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dříve informovala, že očkovací kampaň bude zahájena v neděli v centrální části pásma, po třech dnech bude následovat další třídenní pauza na jihu a nakonec třetí na severu území.
Avizované humanitární pauzy nemají nic společného s komplexní dohodou o příměří a propuštění rukojmích, kterou se mezi Izraelem a Hamásem už řadu měsíců snaží zprostředkovat Spojené státy, Egypt a Katar. Tato jednání, dosud bez úspěchu, pokračovala i tento týden v Káhiře a v Dauhá.