Článek
Místo příměří pokračující izraelské letecké útoky i pohyby pozemních jednotek. Tak vypadá situace v Pásmu Gazy ve čtvrtek dopoledne navzdory tomu, že ještě ve středu pozdě večer se předpokládalo, že dohodnuté příměří vstoupí v platnost ve čtvrtek v 10:00 hodin (09:00 SEČ).
Obrat nastal ve čtvrtek nad ránem, kdy izraelská strana oznámila, že začátku klidu zbraní brání „technické detaily“. Špičky izraelské politiky a armády současně opakovaně ujišťují, že „příměří neznamená konec války“ a že Izrael hodlá na válečném poli dosáhnout všech svých cílů.
List The Jerusalem Post přinesl ve čtvrtek zprávu, podle níž má palestinské teroristické hnutí Hamás dodat jmenný seznam prvních deseti rukojmí k propuštění v průběhu dne. Podle stejného zdroje se k příměří mezi Hamásem a Izraelem nepřipojí hnutí Hizballáh, ač se původně předpokládal opak.
Izraelské nálety na jihu Libanonu zabily pět členů Hizballáhu
Podle katarského ministerstva zahraničí, který působil jako hlavní zprostředkovatel dočasného klidu zbraní, by měl být začátek příměří oznámen „v nejbližších hodinách“.
Izraelská armáda zadržela ředitele nemocnice Aš-Šifá
Katarská televize al-Džazíra ve čtvrtek ráno uvedla, že ozbrojené síly Izraele zadržely Muhammada Abú Salmíju, ředitele největší nemocnice v Pásmu Gazy Aš-Šifá. Zprávu potvrdila izraelská média, agentuře AFP to řekl i jeden ze sekčních šéfů nemocnice. Spolu s Abú Salmíjou měli izraelští vojáci odvést i další manažery zdravotnického zařízení.
List The Jerusalem Post uvádí, že zatím není jasné, zda nemocniční personál aktivně spolupracoval s Hamásem. Toto podezření je nicméně zřejmým důvodem zadržení.
Kolem nemocnice i přímo v ní prováděla izraelská armáda v minulých dnech masivní vojenské operace. Židovský stát to odůvodňoval tím, že nemocnice má sloužit jako operační středisko Hamásu a měla v ní být zadržována i některá rukojmí. Ani jedno se však zatím nepotvrdilo; izraelská armáda pouze zveřejnila snímky a videozáznamy z asi 50 metrů dlouhého tunelu pod nemocnicí a nalezených zbraní.
Podle očitých svědků a zdravotnického personálu přišlo při dobývání nemocnice Izraelem o život mnoho lidí včetně pacientů, kterým v důsledku válečného stavu již nemohla být poskytována péče.