Článek
Ministerstvo zdraví v Gaze ovládané teroristickým hnutí Hamás uvedlo v neděli, že na podvýživu zemřelo v nemocnici Kamal Adwa nejméně 15 dětí. Šestnácté mělo podle pondělní zprávy palestinské tiskové agentury WAFA zemřít v neděli v Rafahu.
Prezident WHO Tedros Adhamon Ghebreyesus uvedl, že na severu Pásma Gazy je „značná podvýživa, děti umírají hlady, panuje značný nedostatek paliva, potravin i zdravotnického materiálu a budovy nemocnic jsou zničené“. Na síti X upřesnil počet obětí: „Nedostatek potravin vedl ke smrti deseti dětí.“ Dodal, že WHO navštívila sever pásma po několika měsících, i když chtěla mít pravidelný přístup.
Grim findings during @WHO visits to Al-Awda and Kamal Adwan hospitals in northern #Gaza: severe levels of malnutrition, children dying of starvation, serious shortages of fuel, food and medical supplies, hospital buildings destroyed.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) March 4, 2024
The visits over the weekend were the first… pic.twitter.com/CxaCuau7iR
Už minulý týden OSN varovala, že hladem je ohroženo 576 000 lidí žijících v Pásmu Gazy, což je čtvrtina celkové populace. Každé šesté dítě mladší dvou let trpí na severu podvýživou.
Regionální ředitelka dětského fondu OSN UNICEF pro oblast Adele Khdorová v neděli uvedla: „Jak podvýživa zuří v Pásmu Gazy, jsou tu úmrtí dětí, jichž jsme se obávali. Tyto tragické a hrozné smrti jsou způsobené člověkem a dalo se jim úplně předejít.“
Shazování pomoci z letadel označily humanitární organizace označily na neúčinné. Nelze totiž zajistit, že se dostane k těm, co ji nejvíce potřebují. Posílání pomoci po zemi v kolonách však vedlo minulý týden ke smrti 112 Palestinců, kteří se na kamiony s pomocí vrhli. Izraelští tankisté nakonec použili ostrou munici, tvrdí však, že naprostá většina civilistů byla ušlapána nebo přejeta auty s pomocí a zastřelených je jen deset. Kolony nejde posílat bez doprovodu a je otázkou, zda jim je kdokoliv schopen zajistit bezpečnost.
Američané shodili nad Pásmem Gazy první dodávku humanitární pomoci
Izrael trvá na zničení hnutí Hamás, které zaútočilo 7. října na Izrael. Vraždilo, sexuálně zneužívalo a unášelo civilisty, v čemž pokračuje, varovala OSN. Hamás při tom blokuje i vyhlášení příměří, protože odmítá Izraeli předat seznam rukojmí, která jsou stále naživu. Požaduje přitom za ně propuštění násobně většího počtu vězňů. Trvá také na tom, že příměří musí být trvalé a izraelské jednotky musí opustit pásmo, a až potom je ochotno řešit otázku rukojmí.