Článek
„Plula z přístavu na Krymu, který je pro mezinárodní lodní dopravu uzavřen, a vezla 5000 tun ječmene a 5000 tun mouky, u nichž máme podezření, že byly odvezeny z ukrajinských skladů,“ uvedla ukrajinská ambasáda v blízkovýchodní zemi.
Ukrajinský velvyslanec Ihor Ostaš se dnes setkal s libanonským prezidentem Michelem Aúnem, aby s ním záležitost projednal a řekl mu, že nákup ukradeného ukrajinského zboží by „poškodil vzájemné vztahy“ mezi Kyjevem a Bejrútem, uvedlo velvyslanectví.
Libanonský ministr hospodářství Amín Salám uvedl, že celní úřad a ministerstvo zemědělství se touto věcí zabývají. Dříve tentýž den také sdělil, že vážný nedostatek chleba v Libanonu bude tento týden zmírněn novým dovozem pšenice. Neřekl ale, odkud bude pocházet.
Libanon v posledních letech prochází hlubokou hospodářskou krizí, která se projevuje mimo jiné vážným nedostatkem chleba. Libanon dříve dovážel asi 60 procent pšenice z Ukrajiny, ale tyto dodávky byly narušeny ruskou invazí a blokádou hlavních černomořských přístavů, přes které Ukrajina dříve vyvážela.
Vykládka lodi byla mezitím zastavena kvůli podezření, že převáží kradené zboží.
Třetina ukrajinské úrody končí v Polsku. Načerno
Z údajů o lodní dopravě na internetových stránkách MarineTraffic vyplývá, že loď Laodicea zakotvila v Tripolisu ve středu. Tato loď je jednou z trojice syrských plavidel, která podle Kyjeva převážela pšenici uloupenou ze skladů na ukrajinském území. Všechny tři lodě se od roku 2015 nacházejí pod americkými sankcemi.
Turci nechali odplout ruskou loď s ukrajinským obilím, Kyjev zuří
Moskva dlouhodobě odmítá obvinění, že ukrajinské obilí z okupovaných území prodává do zahraničí. Ruské velvyslanectví v Bejrútu se k věci zatím nevyjádřilo.