Článek
"Strany konfliktu přijaly návrh na příměří v celé zemi, platit začne první minutou 10. dubna," uvedl zmocněnec na tiskové konferenci v New Yorku. Ta následovala po intenzivních jednáních s mezinárodně uznávanou jemenskou vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, s šíitskými povstalci, některými zeměmi Arabského poloostrova, USA a Francií.
Předchozí pokusy o příměří v Jemenu ztroskotaly. Obě strany se záhy po jeho vstoupení v platnost začaly vzájemně obviňovat z jeho porušování.
Humanitární katastrofa
Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. V sobotu uplyne rok od okamžiku, kdy se na stranu vlády prezidenta Hádího přidala arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, která začala pozice šíitských rebelů a jejich spojenců z řad příznivců někdejšího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha bombardovat. Díky koalici se podařilo Hádímu znovu získat kontrolu nad jižní a střední částí země.
Boje si vyžádaly nejméně 6200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 miliónu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.
Konflikt zostřil také napětí mezi regionálními velmocemi Saúdskou Arábií a Íránem, který údajně vojensky podporuje šíitské povstalce.