Článek
Média původně informovala o kolapsu části tribuny, úřady později oznámily, že oběti si vyžádala tlačenice, ve které se lidé udusili nebo byli ušlapáni. Co přesně paniku způsobilo, zatím není jasné, píší zahraniční agentury.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu událost označil za „velkou tragédii" a vyzval, aby se lidé pomodlili za oběti neštěstí. Prezident Reuven Rivlin na Twitteru uvedl, že sleduje zprávy o neštěstí a modlí se za uzdravení zraněných.
Zraněny jsou desítky lidí, na místě pomáhají všechny záchranné složky, které nasadily kromě sanitek i šest vrtulníků. Záchranná služba uvedla, že bojuje o životy desítek lidí a neskončí, dokud nebudou všichni evakuováni. Na místě působí i armádní zdravotníci a pátrací týmy, zřídili zde také provizorní polní nemocnici.
נורא לראות את הצפיפות שהיתה במעבר הצר, ואת הדוחק העצום שהוביל בסוף לאסון הקשה והמחריד. pic.twitter.com/1RE7FggFXt
— ישראל כהן (@Israelcohen911) April 29, 2021
Zranění byli převezeni do nejbližších nemocnic, policie zablokovala příjezdové cesty a poutní místo vyklidila. Stovky věřících však podle The Times of Israel odmítli odejít a chtěli se modlit.
Podle svědků se řada lidí udusila nebo byla ušlapána v průchodu na místo slavnosti, když utíkali pryč. Vchod je nestačil pojmout, podle některých svědků ho nechala policie uzavřít.
ההילולה במירון: צפיפות ודוחק במקום, הגדרות קורסות תחת העומס של ההמון@rubih67 pic.twitter.com/e2Sc3gyhBt
— כאן חדשות (@kann_news) April 29, 2021
„Stalo se to v okamžiku, lidé jenom padali, šlapali jeden na druhého. Byla to katastrofa,“ uvedl jeden ze svědků pro list Ha´arec. Šéf dobrovolnických záchranných složek uvedl, že ho velikost shromáždění šokovala; prostory oslav podle něj byly vybaveny zhruba na čtvrtinový počet účastníků.
Někteří z nich se střetli s policií. Podle bezpečnostních složek jsou v místě problémy s telefonním signálem a lidé se nemůžou spojit se svými blízkými, píše agentura DPA.
„Mysleli jsme si, že přišlo varování před bombou kvůli podezřelému balíčku. Nikdo si nedovedl představit, co by se mohlo stát,“ řekl poutník Jicchak.
Čtyřiadvacetiletý svědek Dvir dodal pro armádní rozhlas. „Masy lidí byly natlačeny do jednoho rohu a tam vznikl vír.” Podle něj postupně padla pod tlakem první řada a pak i druhá, ve které stál: „Měl jsem pocit, že umřu.“
„Desítky lidí padaly shora jeden na druhého. Řada z nich byla rozdrcena a ztratila vědomí,“ uvedl jeden z prvních záchranářů na místě Jehuda Gottlieb.
K tragédii došlo při oslavách svátku lag ba-omer, jehož se účastní hlavně ultraortodoxní Židé. Zapalují při něm ohně a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, který žil ve 2. století. Poutí k jeho hrobu u libanonských hranic se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě celou noc modlí, zpívají náboženské písně a tančí. Většina obětí je z jeruzalémské chasidské sekty Toldot Aharon.