Článek
V Izraeli panuje v posledních dnech velmi napjatá atmosféra, neboť izraelská policie tento týden provedla razie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Po nich následovaly raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy a také z Libanonu, na které armáda odpověděla nálety.
I v sobotu večer se očekávalo, že se v okolí mešity Al-Aksá shromáždí k večerním modlitbám desítky tisíc věřících a panovaly obavy z opakování nočních střetů s izraelskou policií.
V pátek se přitom v Izraeli odehrály dva útoky, nejprve pachatel či pachatelé zastřelili dvě izraelské sestry na okupovaném Západním břehu Jordánu a zranili jejich matku. O několik hodin později útočník, kterým byl podle bezpečnostních zdrojů izraelský Arab, najel autem do chodců na oblíbené cestě pro pěší i cyklisty v Tel Avivu. O život přišel italský turista, několik dalších lidí utrpělo zranění.
Terorista střílel a najížděl do lidí na promenádě v Tel Avivu, mrtvý a šest zraněných
V centru Tel Avivu demonstranti v sobotu opět mávali izraelskými vlajkami, které se staly charakteristickým znakem protestů trvajících již více než tři měsíce. Podle demonstrantů reforma soudnictví oslabí izraelskou demokracii. Protest začal modlitbou za oběti pátečních útoků, demonstranti nicméně uvádějí, že je obavy o bezpečnost neodradí. „Bezpečnost je jedna věc, reforma je ale věc druhá,“ uvedl 26letý student Amitaj Ginsberg. „Budeme sem stále chodit a říkat nahlas a jasně, že tuto reformu nenecháme projít,“ dodal.
Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. Kritici považují snahu vlády za ohrožení nezávislosti soudu a pokus o právní převrat. Zastánci tvrdí, že usiluje o méně elitářské a intervenční soudce.
Izraelský premiér minulý týden rozhodl, že projednávání reformy prozatím odloží, aby umožnil jednání o kompromisu s opozičními stranami. Rozhodnutí přijal po rozsáhlých domácích nepokojích a vyjádření nesouhlasu z Washingtonu.