Článek
Generální stávku svolala největší izraelská odborová ústředna Histadrut, jež tak podpořila výzvu pozůstalých po rukojmích, kteří generální stávkou chtějí donutit vládu k uzavření dohody s Hamásem o příměří a propuštění zbývajících unesených. Uzavřené bude podle agentury Reuters i mezinárodní Ben Gurionovo letiště, které je největší v zemi. K protestu odborářů napříč izraelskými podniky se přidají například i samospráva druhého největšího města Tel Avivu i další obce.
„Dohoda (o rukojmích) je důležitější než cokoli jiného,“ prohlásil šéf Histadrutu Arnon Bar-David, podle nějž její uzavření „zmařilo politikaření“.
Netanjahu ale svaluje veškerou vinu za váznoucí jednání o dohodě na Hamás. „V posledních dnech, kdy Izrael ve snaze dosáhnout dohody vedl intenzivní jednání s prostředníkem, Hamás vytrvale odmítal všechny návrhy,“ uvedl Netanjahu podle webu listu The Jerusalem Post. „A ještě horší je, že ve stejnou dobu zavraždil šest našich rukojmích. Kdo vraždí rukojmí – nechce dohodu,“ prohlásil.
V Pásmu Gazy začalo očkování proti dětské obrně
„My neustoupíme. Izraelská vláda a já osobně jsme odhodláni pokračovat v úsilí o dohodu, která vrátí všechny naše rukojmí a zajistí naši bezpečnou existenci,“ řekl Netanjahu. Připomněl přitom, že první dohodu o rukojmích z loňského listopadu, při níž bylo propuštěno 105 rukojmích, porušil Hamás. „A od prosince odmítá vést skutečná jednání,“ řekl.
Vysvětlil dále, že před třemi měsíci Izrael souhlasil s třífázovou dohodou. Podle ní mělo být během šesti týdnů propuštěno nejprve 18 a pak až 33 rukojmích výměnou za klid zbraní v Pásmu Gazy a propuštění palestinských vězňů včetně těch odsouzených za terorismus.
Podle The Jerusalem Post čtyři z rukojmích, jejichž těla byla v sobotu nalezena, konkrétně Herš Golberg-Polin, Eden Jerušalmiová, Karmel Gatová a Almog Sarusi, by se pravděpodobně dostali na svobodu v první fázi. Další dva, Alexandr Lobanov a Ori Danino, by byli propuštěni ve fázi dvě.
Kamenem úrazu je Filadelfský koridor
Vše ale zmařil problém kolem kritické nárazníkové zóny mezi Gazou a Egyptem, známé jako Filadelfský koridor. Hamás trval na tom, že odtud musí armáda židovského státu odejít, a izraelský ministr obrany Jo’av Galant to považoval za přijatelný ústupek. Netanjahuův bezpečnostní kabinet se ale postavil proti a navzdory Galantově varování, že by to mohlo dohodu zabít a že by to ohrozilo životy rukojmích, odhlasoval, že Izrael trvá na přítomnosti svých vojáků v koridoru.
Izrael a Hamás se dohodly na „očkovacích pauzách“ v boji
Šest rukojmích, jejichž těla izraelská armáda našla v tunelu pod Rafáhem, Palestinci pravděpodobně zavraždili zhruba 48 hodin před nálezem. Všichni měli prostřelenou hlavu.
„Netanjahu a jeho ‚kabinet smrti‘ se rozhodli nezachraňovat rukojmí. Krev zavražděných padá na jejich hlavy,“ poznamenal vůdce izraelské opozice Jair Lapid.
Hamás během teroristického útoku ze 7. října 2023, kdy v Izraeli zavraždil 1200 lidí, zavlekl do Pásma Gazy 250 dalších jako rukojmí. Židovský stát reagoval na tyto události rozsáhlou pozemní ofenzivou. Nyní se usiluje o klid zbraní a navrácení zbývajících rukojmích.