Článek
Nad Rushdiem vyřkl v roce 1989 ortel nejvyšší duchovní ajatolláh Ruholláh Chomejní kvůli románu Satanské verše, v němž Rushdie karikoval Mohameda a další postavy věrouky. Indický spisovatel se následně uchýlil do exilu a dodnes žije v Londýně. V současnosti mu vychází jeho paměti.
Íránské úřady později od úmyslu zabít Rushdieho ustoupily, i když Chomejního verdikt (fatwa) je nezrušitelný.
Výzvu k zabití ve světle současných protestů proti čtvrt hodiny trvajícímu klipu s Mohamedem na internetu oživil o víkendu bývalý íránský ministr spravedlnosti a ajatolláh Júsef Saneí. „Kdyby byl vykonán imámův příkaz (zabít Rushdieho), nedostavily by se další urážky ve formě karikatur, článků a filmů. Nestoudnosti záštiplných nepřátel islámu, kteří vystupují pod vlajkou Velkého satana, Ameriky a rasistických sionistů, může být zabráněno jedině úplným splněním tohoto příkazu,“ prohlásil Saneí.
„Cílem fatwy bylo vykořenit spiknutí proti islámu. Dnes je nutnost akce ještě očividnější. Přidávám dalších 500 000 dolarů k odměně pro každého, kdo příkaz splní. Okamžitě pak dostane celou částku (3,3 miliónu USD),“ dodal ajatolláh.
Mezitím v islámském světě pokračují protesty kvůli filmu Nevinnost muslimů. Násilný protest asi tisícihlavého davu zažilo v pondělí afghánské hlavní město Kábul. Šéf šíitského hnutí Hizballáh Hassan Nasralláh vyzval k novým nepokojům.