Článek
Íránští seismologové uvádějí, že zemětřesení s epicentrem v hloubce 10 kilometrů pod zemským povrchem mělo sílu 6,1 stupně Richterovy škály.
V postižené oblasti žije na 10 000 lidí ve více než 50 obcích. Dvě z nich jsou údajně zcela srovnané se zemí, uvedl server BBC.
V oblasti pracují záchranné týmy, jejichž práci však komplikuje tma. Místní úřady zajišťují generátory, aby záchranné akce mohly pokračovat celou noc.
Elektrárna Búšehr neutrpěla žádnou újmu, informovala stanice NBC. Zástupce ruské firmy Atomstrojexport, která zařízení postavila, řekl agentuře Interfax, že pracovníci otřesy pocítili, ale práce pokračují bez přerušení.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) na svých internetových stránkách uvedla, že ji Írán informoval, že nedošlo k poškození elektrárny ani k úniku radioaktivity. S touto informací je prý MAAE spokojena a žádné další upřesnění nepožaduje, uvedla agentura AP.
Otřesy pocítili i v okolních státech
Zemětřesení, které mělo nejméně pět následných otřesů, z nichž nejsilnější měl sílu 5,4 stupně Richterovy stupnice, pocítili lidé napříč regionem - v Dubaji, Kataru, Bahrajnu i v částech Saúdské Arábie. V důsledku ořesů se zvedly vlny ve vodách Perského zálivu.
Írán se nachází v oblasti seizmicky aktivních zlomů. Zemětřesení ve městě Bam v roce 2003 si vyžádalo přes 25 000 mrtvých.