Článek
Rehman, který má funkci zvláštního vyšetřovatele pro lidská práva v Íránu, dodal, že má věrohodné informace, že dalších devadesát nezletilých čeká v celách smrti. Vyjádřil obavy z velkého počtu trestů smrti vykonávaných v Íránu, protože „jde o jeden z nejvyšších na světě“, a to i navzdory tomu, že klesá. V roce 2017 bylo popraveno 507 lidí a o rok později to bylo 253. Dodal, že konzervativní odhady pro rok 2019 hovoří o nejméně 173 popravách.
Přivítal dodatek k íránskému protidrogovému zákonu z roku 2017, který vedl k dramatickému snížení počtu vykonaných hrdelních trestů, ale řekl, že je potřeba udělat více. Většina dříve popravených porušila protidrogové zákony, protože přes zemi vede trasa, po níž se dopravuje opium z Afghánistánu na Západ.
Rehman zejména vyzval k pokračujícímu dialogu mezi íránskými úřady a kanceláří vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který by se týkal otázek spravedlnosti a práva a poprav dětských zločinců.
Na lidská práva mají dopad sankce
Co se týká celkové situace ohledně lidských práv, zmínil, že v zemi je řada problémů souvisejících se zhoršující se ekonomickou situací, kterou „zhoršuje dopad sankcí, jež mají vážné následky pro prosazení ekonomických a sociálních práv“.
Zmínil, že ti, kteří volají po respektování lidských práv v zemi, „byli zastrašováni, obtěžováni, zadržováni a zatýkáni“.
„Mezi zářím 2018 a červencem 2019 bylo zatčeno nejméně osm prominentních právníků hájících politické vězně a aktivisty za dodržování lidských práv, z nichž mnozí dostali dlouhé tresty,“ upozornil.
Konkrétně uvedl, že lidé požadující ochranu práv zaměstnanců v cukrovaru Haft Tappes byli zatčeni na základě obvinění z porušení národní bezpečnosti. Sedm z nich dostalo tresty mezi šesti a 19 lety. Zmínil i pronásledování žen, které nedodržují zákony o zahalování.