Článek
Podle zprávy přišlo v říjnu o život 3709 civilistů, což znamená, že denně umírá 120 lidí. Nejvíce obětí, mezi nimiž jsou stále častěji i ženy, připadá podle OSN na Bagdád. Jen za poslední dva měsíce přišlo v hlavním městě o život téměř 5 000 lidí.
"Iráčtí civilisté se stále častěji stávají oběťmi terorismu, bojů mezi soupeřícími gangy nebo policií a povstalci, únosů či vojenských operací," cituje ze zprávy OSN na svých internetových stránkách BBC.
Podle OSN také každý měsíc z Iráku prchne do Sýrie a do Jordánska téměř 100 000 Iráčanů. Zpráva to přepočítává na poměry v USA, kde by to znamenalo odliv milionu Američanů ze země každý měsíc.
Útok na strážce
Ve středu bylo hlášeno násilí z provincie Dijála, kde zahynulo 12 lidí. Jižně od Bagdádu, v provincii Babylón, zemřelo při pumovém útoku sedm iráckých strážců, kteří čekali na vyplacení mzdy.
Mezi středečními oběťmi je také novinář iráckého listu As-Sabáh. Čtyři střelci ho zabili, když jel v autě západní čtvrtí Bagdádu. Raad Džaafar Hamádí je třetím zaměstnancem listu, který od srpna zahynul při násilí.
Z pokusu o atentát také vyvázl předseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání. V úterý se ho někdo pokoušel zabít v přísně střežené zóně v centru Bagdádu. Koncem listopadu budou v Jordánsku jednat o horšící se situaci v Iráku americký prezident George Bush a irácký premiér Núrí Málikí.
Británie chce předat Basru na jaře
Británie také ve středu oznámila, že bude usilovat o to, aby mohla předat správu Basry irácké vládě do jara příštího roku. V Londýně to uvedla britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová při setkání s britskými poslanci.