Článek
Mluvčí UNHCR Ron Redmond řekl k únosu Palestinců: "UNHCR je velmi znepokojen a snaží se získat informace o místě pobytu unesených osob." Dodal, že palestinští uprchlíci v Iráku se v poslední době stávají stále častějším terčem útoků, únosů i vražd. V současné době jich v Iráku pobývá zhruba 15 000, tedy o polovinu méně než v roce 2003. Podle protivníků iráckého exprezidenta Saddáma Husajna se za dob jeho vlády dostávalo palestinským uprchlíkům v zemi privilegované péče.
Zátah na Mahdího armádu
Irácké a americké jednotky zadržely na 600 příslušníků Mahdího armády. Mezi zadrženými je i nejméně 16 vysokých činitelů těchto milicí Muktady Sadra. Pět z těchto vysokých činitelů jsou údajně velitelé ozbrojených skupin ze šíitské čtvrti Sadr City v Bagdádu, která je baštou Sadrových milicí. Zadržení členové Mahdího armády nesou prý odpovědnost za útoky proti vládě, iráckým civilistům i koaličním silám. "Zločinné aktivity těchto osob přispěly k vytvoření nestability v zemi," zdůrazňuje americká armáda, podle níž je neutralizace zatčených nezbytná "pro zajištění bezpečného a stabilního prostředí pro obyvatelstvo," oznámil Pentagon ve své čtvrtletní zprávě zveřejněné 19. prosince.
Šíitští milicionáři byli zadrženi během uplynulých 45 dnů při 52 zátazích proti šedesátitisícové Mahdího armádě. Za stejné období bylo 42 akcí provedeno i proti sunnitským extremistům. Od října bylo už zatčeno šest dalších velitelů Sadrových milicí, uvedla americká armáda. Minulý pátek pak byl v Bagdádu při irácko-americkém zátahu zadržen Sadrův mluvčí, ředitel tiskového oddělení Sadrova úřadu Abdal Hádí Darradží.
Další útoky
Násilí opět postihlo celou zemi, pět iráckých policistů bylo zraněno v přestřelce v Mosúlu, výbuch dvou aut naložených výbušninami zabil v Bagdádu dva civilisty a americké velení ohlásilo smrt dalších dvou svých vojáků.