Článek
Kampaň měla začít v neděli, ale byla pozdržena sporům o pět stovek vyškrtnutých kandidátů. Jména vyškrtnutá v půlce ledna volební komise na začátku února vrátila na seznamy, ale vláda to pak označila ze nezákonné. Vyškrtnuti byli politici, kteří působili ve straně Baas Saddáma Husajna, část jich odstoupila a strany jejich jména nahradily jinými, ale 177 z nich se odvolalo. Odvolací soud na listiny vrátil jenom 28 z nich, devadesát devět odvolání zamítl.
Minoritní sunnité vyškrtnutí kandidátů považují za ostrakizaci, i když mezi vyškrtnutými jsou také šíité. Převažují tam však sunnité.
Mezi vyškrtnutými se mimo jiné objevil poslanec Salíh Mutlak, který vede Iráckou frontu pro národní dialog, jež uspěla v komunálních volbách. Vytvořil alianci s dalšími sunnitskými představiteli a bývalým prozatímním iráckým premiérem Ijádem Alávím.
Panují obavy, že by kvůli vyškrtnutí kandidátů mohli sunnité volby bojkotovat a země by byla nadále rozdělena a hrozilo propuknutí nové vlny sektářského násilí. USA přitom potřebují situaci v zemi stabilizovat, aby mohlo pokračovat stahování amerických vojáků, jichž je v Iráku stále sto tisíc.
Kupování hlasů a uplácení voličů
Dalším problémem je kupování hlasů, první případy se objevily hned v pátek v provincii Ninive. Podle očitých svědků, které citovala agentura DPA, rozdávali členové a stoupenci některých politických stran potenciálním voličům peníze, elektrospotřebiče nebo topnou naftu. Mluvčí volební komise v provinčním správním středisku Mosul v této souvislosti zdůraznil, že ten, kdo bude přistižen při kupování hlasů voličů, musí počítat s vyloučením z voleb a riskuje trest vězení.
Volby ohrožuje násilí
V západoiráckém městě Fallúdža byl těžce zraněn kandidát jedné z volebních stran náloží upevněnou pod svým vozem. při minulých volbách zemřelo několik kandidátů.
Volby byly původně plánovány na leden, ale kvůli neshodám ohledně volebního zákona musely být odloženy na březen.