Hlavní obsah

V Iráku legalizovali manželství od devíti let

2:35
2:35

Poslechněte si tento článek

Irácký parlament v úterý schválil zákon, podle kterého budou o rodinných záležitostech včetně manželství, rozvodů a péče o děti rozhodovat náboženské úřady. Tento zákon zároveň ruší zákaz sňatků lidí mladších osmnácti let platný od padesátých let minulého století a legalizuje manželství už od devíti let.

Foto: Hadi Mizban, ČTK/AP

Irácký protest proti legalizaci manželství od devíti let

Článek

I přes dosavadní zákaz sňatků osob mladších osmnácti let hned 28 procent iráckých dívek podle OSN vstoupilo do manželství dříve. Nyní to však bude plně legální v souladu se standardy náboženských skupin, ke kterým dívky patří. Pro Sunnity bude manželství legální od patnácti let, ale pro Ší’ity, kterých je v Iráku většina, bude manželství legální už od devíti let, vysvětluje deník The Guardian.

Skupiny bojující za práva žen proto nový zákon kritizují, že „legalizuje znásilňování dětí“. „Dosáhli jsme konce práv žen a konce práv dětí v Iráku,“ řekl o zákonu právník Mohammed Juma.

Mladé dívky jsou v Iráku často tlačeny do sňatků se staršími muži s příslibem, že tak uniknou chudobě. Většina těchto sňatků se ale časem rozpadne, což má pro mladé ženy celoživotní následky jako zostuzení a nedostatečnou kvalifikaci, protože sňatkem také předčasně končí jejich vzdělávání.

Sexuální skandál v německé věznici pro mladistvé. Osmnáctiletý Iráčan svedl dvě tamní pracovnice

Zahraniční

Aktivisté se navíc obávají, že zrušení zákazu sňatků osob mladších osmnácti let zpětně ovlivní i dřívější soudní případy. „Obdrželi jsme audionahrávku ženy, která kvůli schválení tohoto zákona brečela, zatímco jí manžel vyhrožoval, že jí sebere dceru, pokud se nevzdá práva na finanční podporu,“ uvedla mluvčí feministické skupiny Koalice 188 Raya Faiqová.

„Skutečnost, že duchovní mají kontrolu nad rozhodováním o osudech žen, je děsivá. Bojím se všeho, co v mém ženském životě přijde,“ vyjádřila se k novému zákonu novinářka Saja Hashimová.

Proti zákonu se bouří i někteří členové parlamentu, kteří upozorňují, že se hlasování o něm nezúčastnil požadovaný počet poslanců, aby mohl být řádně schválen. Proto jej chtějí napadnout u federálního soudu. „Irácký stát nikdy neviděl úpadek a rouhání, které ublížily iráckému bohatství a reputaci tak, jako ty, které sledujeme dnes,“ řekl nezávislý poslanec Sajjad Salem.

Američané podnikli v Iráku největší razii proti Islámskému státu. Nebezpečně sílí

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám