Článek
Závěrečná pětisetstránková zpráva byla ve středu předána do rukou krále Hamada bin Ísy Chalífy.
Vedoucí vyšetřovacího týmu, profesor Šarif Basjúni při této příležitosti v televizi uvedl, že bezpečnostní složky při potlačování protestů používaly nepřiměřené síly. Během zásahů proti demonstrantům v únoru a v březnu zahynulo na čtyřicet lidí. Dalších 1600 bylo zatčeno.
Bičování a elektrošoky
Dodal, že mnoho zadržených bylo vystaveno „fyzickému a psychickému mučení“ a jejich základní lidská práva byla porušována. Dodal, že mnozí měli zavázané oči, byli bičováni, kopáni, dávali jim elektrošoky a vyhrožovali jim znásilněním, aby z nich vynutili přiznání.
Šarif, který pracoval pro OSN jako právník v oblasti lidských práv, dodal, že vyšetřování, při kterém bylo vyslechnuto na 5000 lidí, bylo „výjimečnou a historickou událostí“. Bylo to poprvé, kdy země na Blízkém východě sama bez mezinárodního tlaku vyšetřovala nepokoje ve své zemi a jejich potlačení. Komise byla složena z pěti renomovaných právníků a kromě něj už v ní nebyli žádní Bahrajnci.
Král slíbil změny zákonů a propuštění zatčených
Král Hamad uvedl, že „úřady se musí z této lekce poučit“.
Vládce Bahrajnu také slíbil potrestání pachatelů násilností a propuštění odsouzených. Vyzval, aby se udělalo, co je možné, aby se tyto "bolestné události neopakovaly". Sám slíbil reformu zákonů, aby odpovídaly mezinárodním standardům a chránili svobodu projevu i další základní lidská práva.
„Nechceme už nikdy vidět pokus soudit civilisty jinde než před řádnými soudy. A nechceme také znovu zažít zkušenost s vraždami policistů a perzekucí jejich rodin kvůli práci, kterou dělají.“
Vlastní zprávu o jarních nepokojích vydaly podle AFP také tři organizace na obranu lidských práv blízké opozici. Podle ní zabily vládní ozbrojené složky od února 45 osob a 1500 lidí bylo bezdůvodně zatčeno, z nich 500 je údajně stále ještě ve vězení. Z práce bylo podle této zprávy propuštěno 2710 osob a 477 studentům úřady zabránily v dalším studiu.