Článek
"Při útoku byli zabiti dva britští vojáci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF), jeden byl vážně zraněn a jeden je pohřešován, pravděpodobně byl zabit," uvedlo ve svém prohlášení velení ISAF.
V provincii Hílmand jsou již dlouhá léta aktivní nejen ozbrojenci fundamentalistického hnutí Taliban, ale také drogoví bossové. Hílmand je hlavním producentem drog v Afghánistánu, který je největším dodavatelem heroinu na světě. Po útoku na vojenskou hlídku v Musakále propukly v oblasti těžké boje. Podle mluvčího ISAF jsou "součástí nadcházející operace", blíže se však nevyjádřil.
Od počátku roku 1700 mrtvých
V pondělí převzaly síly NATO od koaličních sil vedených USA kontrolu nad bezpečnostní situací na jihu země, aby mohly zahájit jednu z největších pozemních akcí ve své historii. Od začátku letošního roku přišlo hlavně v jižní části Afghánistánu o život přes 1700 lidí, především při útocích talibanských ozbrojenců či obchodníků s drogami i akcích sil v čele se Spojenými státy. Jde o nejkrvavější etapu násilností v zemi od podzimu 2001, kdy byla svržena vláda Talibanu.
V jižních oblastech země operují především jednotky Velké Británie, Kanady a Nizozemska. V posledních měsících se dostaly do prudkých bojů s talibanci, občas spojených s obchodníky s drogami. V provincii Hílmand jednotkám NATO velí právě britské oddíly, které tu mají kolem 3600 mužů, ale hodlají jejich počet do října zvýšit na 4500.
Převzetí kontroly nad bezpečností v oblasti silami NATO by mělo umožnit jednotkám USA snížit počet jejich vojáků o 3000 na 20 000. Zároveň by NATO do konce roku měla rozšířit svou působnost na východ Afghánistánu, kde jsou povstalci rovněž velmi aktivní.