Článek
Atentátník zaútočil u mešity správním středisku provincie, ve městě Laškargáh. Útok si vyžádal sedm mrtvých včetně atentátníka. Dalších jedenáct osob bylo zraněno. Mezi oběťmi byl i tajemník guvernéra Pir Mohammed, sdělil tiskové agentuře AP jeden z místních úředníků. Hílmand je jedním z center Tálibánu.
Kanada hrozí stažení vojáků
Kanadský premiér Stephen Harper ve středu večer pohrozil při jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem stažením vojáků z Afghánistánu, jestliže nedostane další vybavení a podporu ze strany NATO.
Harper hovořil s Bushem telefonicky a sdělil mu, že bude akceptovat doporučení nezávislého výboru vedeného bývalým premiérem Johnem Manleyem. Jeho zpráva doporučila, aby Kanada prodloužila svou misi v Afghánistánu do roku 2009 pouze v případě, že NATO pošle na nebezpečný jih země další tisícovku vojáků. Zpráva požaduje i poskytnutí vrtulníků a zvědných bezpilotních letadel.
"Premiér zdůraznil, že pokud nebudou splněny podmínky dalších vojáků a vybavení ze strany NATO, kanadská mise v Afghánistánu nebude prodloužena," řekla Harperova mluvčí.
Bílý dům slibuje, ale neplní požadavky Kanady
Bílý dům uvedl, že Bush s Harperem jednali o tom, jak zabezpečit afghánskou misi. "Prezident zmínil vyslání dalších 3200 příslušníků americké námořní pěchoty v Afghánistánu," uvedl mluvčí Bílého domu Tony Fratto.
Když však Pentagon informoval počátkem měsíce o plánu vyslat do Afghánistánu skupinu 3200 vojáků, uvedl, že jde o "mimořádné jednorázové rozmístění“, které má trvat jen sedm měsíců, zmínila kanadská televize CTV. Potvrdil to americký ministr obrany Robert Gates.
Kanada má 2500 vojáků v provincii Kandahár, kde jsou aktivní povstalci z extremistického hnutí Tálibán. V bojích v Kandaháru přišlo o život od roku 2002 již 78 Kanaďanů. Podle průzkumu z minulého týdne podporuje vojenskou misi v Afghánistánu 50 procent Kanaďanů, zatímco 46 procent je proti.
Nynější kanadská mise v Afghánistánu skončí v únoru 2009. Opoziční liberálové požadují, aby bojová mise byla narazena nebojovou rekonstrukční.