Článek
Abbás podle webu Times of Israel zároveň vyzval „americkou administrativu a arabské bratry (Katar a Egypt), aby pilně pracovali na co nejrychlejším dokončení dohody o zajatcích, která by ušetřila palestinský lid dalších hrůz této ničivé války“.
Abbás vede Palestinskou autonomii, kde má hlavní slovo hnutí Fatáh, a má pod omezenou kontrolou Západní břeh Jordánu. Pásmo Gazy, kde jsou drženi rukojmí, kontroluje Hamás, který USA či EU označují za teroristickou organizaci.
O dohodě o propuštění rukojmích a pozastavení bojů v enklávě se v posledních týdnech jedná za účasti Spojených států, Kataru či Egypta. Mezinárodní organizace se obávají dalšího silného nárůstu počtu palestinských obětí, pokud by izraelská armáda vstoupila do města Rafáh, kam se před izraelskou ofenzivou v jiných částech Pásma Gazy uchýlily statisíce uprchlíků.
Irsko a Španělsko dokonce žádají o urgentní přezkoumání toho, zda Izrael dodržuje své závazky v oblasti lidských práv vyplývající z Asociační dohody mezi EU a Izraelem. Podle Abbáse je ale dohoda s Izraelem jedinou šancí, jak Rafáh zachránit.
Jednají šéfové tajných služeb
O možné dohodě o propuštění rukojmích, jež Hamás unesl při svém teroristickém útoku na jižní Izrael 7. října, a o dočasném přerušení bojů se jedná od prosince, kdy skončila první taková dohoda, která zaručila klid zbraní na týden. Jednání jsou nepřímá a kontakty mezi Izraelem a palestinským hnutím zprostředkovávají Egypt či Katar. Do rozhovorů jsou zapojeny také Spojené státy. Jednání většinou vedou šéfové tajných služeb zúčastněných zemí.
Plán izraelské ofenzivy v Rafáhu vzbuzuje po světě obavy
Úterní rozhovory v Káhiře k nové dohodě o propuštění rukojmích a příměří mezi Izraelem a Hamásem nepřinesly jasný průlom. Šéfové zpravodajských služeb Spojených států, Izraele, Kataru a Egypta budou podle zdrojů listu The Wall Street Journal (WSJ) nadále v kontaktu prostřednictvím diplomatických kanálů.
WSJ dává přerušení rozhovorů do souvislosti s tím, že izraelská delegace do Káhiry přijela s jen omezeným mandátem, jelikož premiér Benjamin Netanjahu s uzavřením dohody nehodlá spěchat.
Zatímco diplomaté z pověření politických lídrů pracují na podmínkách nové eventuální dohody, do nizozemského Haagu ve středu zamířili příbuzní zadržovaných izraelských rukojmích, kteří se chystají podat podnět k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) proti Hamásu.