Článek
Poselství, jehož délka nepřesahuje ani jednu minutu, není datováno. Jde o část celkem 40minutového videozáznamu určeného bojovníkům Al-Kajdá v Afghánistánu.
Bin Ládin vzdává na záznamu čest stoupencům svého hnutí, kteří v Afghánistánu přišli o život. Vysoce vynáší bojovníky, kteří padli ve jménu islámské svaté války džihádu.
Nejlepší muži si přejí být mučedníky
"Šťastný je takový muž, kterého si Bůh vybral, aby se stal mučedníkem," tvrdí bin Ládin. Mučednictví přitom oceňuje nejen jako zbraň muslimů, ale rovněž jako jejich cestu ke slávě.
"Jakého postavení si přejí dosáhnout ti nejlepší představitelé mužského pokolení?" ptá se bin Ládin rétoricky a sám si odpovídá: "Přejí si stát se mučedníky".
Bin Ládin se obrací i na Boha, "v jehož rukách spočívá život člověka". Vůdce islámských teroristů tak chce Bohu sdělit, že i on sám by se "velmi rád" stal mučedníkem.
USA o nahrávce věděly dřív
O této nejnovější bin Ládinově nahrávce informovala již v sobotu americká zpravodajská televizní stanice CNN. Podle té bylo video se značkou As-Sahab Media, odnože Al-Kajdá mající na starost mediální záležitosti, zachyceno ještě před publikací. Stanice ale neudává kým. O existenci záznamu nicméně Washington věděl před jeho zveřejněním. Podle stanice zatím není možné věrohodnost pásky ověřit, není ani jasné, kdy a kde byl záznam pořízen.
Video obsahuje záběry zveřejněné již v minulosti, podle CNN ale v této podobě bylo sestaveno někdy během uplynulého měsíce. Bin Ládin je jeden z mnoha osob, které se na záznamu objevují. Nechybí ani bývalý vůdce Al-Kajdá v Iráku Abú Musá Zarkáví, jenž zemřel při náletu Američanů 7. června 2006. [celá zpráva]
Odměna za dopadení bin Ládina zdvojnásobena
Spojené státy zatím pátrají po bin Ládinovi považovaném za strůjce krvavých teroristických útoků proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku v září 2001 marně. [celá zpráva] V pátek americký Senát odhlasoval, že osobě, které se podaří tohoto teroristu předat úřadům USA, bude vyplacena odměna ve výši 50 miliónů dolarů. Dosavadní odměna byla poloviční.
Usáma bin Ládin
Narodil se v saúdskoarabském Rijádu v rodině bohatého stavitele s úzkými vazbami na saúdskou královskou rodinu. V rozhovoru pro televizní stanici Al Džazíra udal 10. březen 1957 jako datum svého narození.
Byl vychován devótním sunnitou. V 70. letech se poprvé setkal s radikálním učením Muslimského bratrstva. Podle některých zpráv vystudoval inženýrství, podle jiných školu nedokončil. Má také neformální vzdělání v islámské jurisdikci, náboženství v semináři nikdy formálně nestudoval.
Během sovětské invaze do Afghánistánu v 80. letech bin Ládin sponzoroval ozbrojený odpor muslimských mudžahidů. Zásadním se pro něj později stalo setkání s egyptským medikem Ajmánem Zaváhrím, jenž z domovské země uprchl před perzekucí. Zaváhrí se stává bin Ládinovým mentorem a bin Ládin sponzoruje řadu pumových útoků na západní a "zkorumpované muslimské" cíle.
Poté, co jej Saúdská Arábie v roce 1994 zbavila občanství, mu azyl poskytoval Súdán, Pákistán a Afghánistán. Po svržení afghánského vládního hnutí Tálibán Američany v roce 2001 bin Ládin, jehož USA považují za strůjce leteckých útoků na americké půdě v září 2001, uprchl do horské oblasti při pákistánsko-afghánské hranici.
Téměř dva metry vysoký bin Ládin má údajně tři ženy a jednou se rozvedl. Podle různých zdrojů má 12 až 24 dětí.
Washington se domnívá, že se vůdce teroristů ukrývá v horách při pákistánsko-afghánské hranici.